Ukoliko se rak dojke na vreme prepozna, verovatnoća za izlečenje je veća, pa je veoma važno redovno se i temeljno (samo)pregledati
Rak dojke je najčešći zloćudni tumor kod žena u Srbiji — svake godine od njega oboli oko 4.600 žena, dok se smrtnim ishodom završi 1.600 slučajeva godišnje.
U pitanju je maligna izraslina koja nastaje kada normalne ćelije počne da se ubrzano umnožavaju i uništavaju okolno zdravo tkivo dojke, a kasnije se širi i na druge organe.
Ipak, u pitanju je izlečivo stanje, a verovatnoću za izlečenje povećava rana dijagnostika.
Pored obaveznih redovnih poseta lekaru i ultrazvučnog i mamografskog pregleda, veoma je važno pratiti stanje dojki i obavljati samopregled kako bi se na vreme prepoznala bilo kakva promena.
Kako pravilno obaviti samopregled dojke?
- Prvi korak: posmatranje
Pregled počinje pažljivim posmatranjem dojki i pazušnih jama, a izvodi se ispred ogledala i u uspravnom stavu. Važno je posmatrati grudi posle tiširanja, a idealno nakon menstruacije, odnosno od sedmog do desetog dana menstrualnog ciklusa.
Imajte u vidu da grudi nikada nisu savršeno simetrične, odnosno da dojke ne moraju da budu identične veličine i oblika, pa čak ni bolnosti tokom menstrualnog krvarenja.
Ruke bi trebalo da budu spuštene i da stoje opuštene niz telo, a potom se gornji deo trupa pomera udesno i ulevo. Pažljivo posmatrajte postoji li nešto neobično, što izgleda drugačije nego inače, što bi trebalo da saopštite lekaru.
- Drugi korak: samopregled
Najpre zabacite jednu ruku iznad glave — ako pregledate desnu dojku, to bi trebalo da bude desna ruka. Sitnim kružnim pokretima jagodica prstiju leve ruke pomerajte ih u pravcu kretanja kazaljke na satu i strpljivo opipajte celu dojku, uz blagi pritisak prema grudnom košu. Tako ćete steći trodimenzionalni uvid i utvrditi bilo kakvu eventualnu promenu. Počnite spolja, od ključnjača i pazušne regije, pa postepeno napredujtevrhovima prstiju ka bradavici.
Trebalo bi da obratite pažnju da li je neki deo dojke bolniji na dodir i postoji li čvorić unutar tkiva, odnosno bilo šta što je neuobičajeno.
Pregled se završava pritiskanjem bradavice između palca i kažiprsta kako biste videli pojavljuje li se bilo kakav iscedak. Ukoliko izađe neki sadržaj, poput krvi ili sekrecije, obavezno zakažite pregled i recite to lekaru.
- Treći korak: samopregled pazušne jame
Dok je još desna ruka zabačena iza glave, tako da pazušna regija bude što izloženija, prstima leve ruke opipajte ovaj deo tela. Pritom, budite nežni i pritiskajte blago, uz pritisak niz grudni koš. Obratite pažnju postoje li u pazušnoj jami čvorići, koji bi mogli da budu znak uvećanja limfnih žlezda.
- Četvrti korak: samopregled kjučne kosti i osnove vrata
Ponovo pažljivo napipajte vrhovima prstiju i ne žurite.
Ponovite sve s drugom dojkom.
* Šta ako nešto napipam na dojci? *
U slučaju da ste primetili neki čvorić, obavite pregled u ležećem položaju, ponovo zabačene ruke i dlanom položenim na potiljak. Obavezno se javite lekaru što je pre moguće.