Neobičan sindrom koji se javlja po završetku menstrualnog krvarenja mogao bi biti krivac za simptome koje iskusi veliki broj žena
Baš kad pomislimo da smo konačno pronikli u sve misterije čudesnog ženskog tela, pojavi se novo objašnjenje nekog od neobičnih simptoma koje su žene iskusile.
Menstruacija i većina njenih tajni odavno su nam poznate, a tu je i predmenstrualni sindrom (PMS), koji se javlja u danima pred početak krvarenja. Međutim, jeste li znali da se u okviru menstrualnog ciklusa javlja i postmenstrualni sindrom — niz promena koje se javljaju nakon menstruacije?
Postmenstrualni sindrom predstavlja skup simptoma koji događaju po završetku krvarenja i oni mogu biti i fizički i psihički, a on može da podseća na predmenstrualni sindrom.
- Zbog čega nastaje postmenstrualni sindrom?
Kao i u slučaju promena pred početak novog ciklusa, i ovde su glavni "krivac" hormoni, odnosno značajne hormonske oscilacije, pre svega estrogena i testosterona.
Kako ističe dr Soma Mandal iz Nju Džerzija, pre krvarenja progesteron naglo opada, zbog čega se dešavaju brojne promene, a po završetku menstruacije estrogen i testosteron rastu.
Ovaj fenomen još uvek nije dovoljno istažen i smatra se pomalo misterioznim, ali je manje-više jasno da uzrok moraju da budu hormoni. Još istraživanja je neophodno, ali dr Mandal objašnjava da je važno to što do ovih promena nivoa hormona dolazi u periodu vez ovulacije. Kako ističe, moguće je da simptome snažnije osete osobe koje imaju sindrom policističnih jajnika (PCOS), intrauterine uloške ili insulinsku rezistenciju.
— Insulin je važan faktor jer on kontroliše druge hormone, kao što su funkcije estrogena, progesterona i testosterona — naglašava.
Dr Soma Mandal kaže i da je način ishrane ključan, budući da nezdrava hrana povećava nivo šećera u krvi i stavlja telo pred veći oksidativni stres.
— To dalje utiče na druge hormone i dovodi do abnormalnosti menstrualnog ciklusa i simptoma koji se vezuju za postmenstrualni sindrom — ističe ona.
- Da li svi iskuse postmenstrualni sindrom?
To što neko ima menstruaciju ne znači da će imati i postmenstrualni sindrom — jedno istraživanje pokazalo je da predmenstrualni ima oko 90 odsto žena, a postmenstrualni od 20-40 posto.
- Koji su simptomi?
Pokazatelji ovog sindroma dele se na fizičke i psihičke, s tim što se ovi drugi prijavljuju češće. Oni uključuju promene raspoloženja, osećaj anksioznosti, razdražljivost, bes i češće plakanje nego inače. U teškim slučajevima mogu da se jave i depresivne epizode, poteškoće sa spavanjem i koncentracijom, pa čak i problemi u koordinaciji.
Što se tiče fizičkih simptoma, najčešći je bol u stomačnoj regiji, zglobovima, vratu i leđima, a mogu da se jave i glavobolja i bol prilikom intimnih odnosa.
Dešava se i osećaj nelagode u predelu vagine, uključujući vaginalnu suvoću, svrab i peckanje. U pojedinim slučajevima su mogući i grčevi, ali kako oni ne bi trebalo da se javljaju nakon završenog menstrualnog krvarenja oni mogu biti i znak nekog ozbiljnog stanja poput endometrioze, pa je obavezno pomenuti to ginekologu.
- Koliko traje postmenstrualni sindrom?
Obično se ovi simptomi ispoljavaju po nekoliko dana, a u ekstremnim slučajevima mogu da potraju čak i do dve nedelje.
- Kako olakšati sebi taj period?
Tretiranje postmenstrualnog sindroma slično je ublažavanju predmenstrualnog sindroma, pa je važno na prvom mestu smanjiti nivo stresa koliko je moguće, poboljšati kvalitet sna i redovno vežbati. U tome od pomoći mogu biti itehnike joge ili masaže.
Kada je reč o ishrani, dr Mandal savetuje da se smanji unos soli i kofeina, kao i da jelovnik obiluje svežim voćem i povrćem, ribom i žitaricama od celog zrna.
Što se tiče suplemenata, ona preporučuje pojačan unos gvožđa, koje je izgubljeno prilikom krvarenja, a čak i manji nedostatak može da izazove osećaj zamora i razdražljivost.