Ovo stanje, koje se proteklih godina sve češće dijagnostikuje, nije bauk — ono ne mora da preraste u dijabetes ukoliko se pridržavate osnovnih pravila za očuvanje zdravlja
Insulin je hormon koji kontroliše nivo šećera u krvi i jedan je od najvažanijih.
Proizvodi se u pankreasu i pomaže transport šećera iz krvotoka u ćelije, ali kada su one otporne na insulin ne mogu da ga iskoriste u potpunosti, zbog čega se šećer deponuje u krvi. Nivo šećera, logično, raste, a kada pankreas registruje da je šećer u krvi visok proizvodi još insulina da bi pobedio otpornost ćelija. To vremenom može da iscrpi pankreas i dovede do dijabetesa tipa 2, a dužio period visokog nivoa šećera može da ošteti nerve i organe.
Ukoliko u porodici imate nekoga ko je bolovao od dijabetesa ili ako ste gojazni, rizik za nastanak insulinske rezistencije je znatno viši, zbog čega je veoma važno izgraditi zdrave navike, kako u ishrani — tako i u životnom stilu.
Šta je potrebno promeniti?
Spavajte više
Dobro je poznato koliko je kvalitetan san važan za opšte zdravlje, a kada je u pitanju regulacija šećera u krvi on je među najvažnijim faktorima. Dijabetičarima se često savetuje da spavaju duže, a jedna studija Odeljenja za endokrinologiju i metaboličke bolesti holandskog Univerzita u Lajdenu je pokazala da su učesnici istraživanja koji su spavali samo četiri sata razvili veću rezistenciju za insulin u odnosu na učesnike eksperimenta koji su spavali osam sati!
Vežbajte
Ukoliko vam je teško da se pokrenete i počnete da trenirate, imajte u vidu da veđbanje pomaže prenos šećera iz krvotoka u mišiće, kako bi se iskoristio za energiju. Najbolje je kombinovati kardio vežbe s vežbama snage — tako ćete sagoreti više kalorija i glukozu i izgraditi mišiće.
Ograničite unos ugljenih hidrata
Čest savet ljudima koji pokušavaju da izgube višak kilograma i smanje nivo šećera u krvi jeste da u potpunosti izbace ugljene hidrate iz svoje ishrane, ali to je loš savet — ugljeni hidrati mogu vam pomoći da kontrolišete šećer, mada je vrlo, vrlo važno da se njihova konzumacija ograniči!
Kada jedete samo proteine, insulin raste jer i proteini podstiču njegovo lučenje, a nivo šećera ostaje isti. Nakon toga insulin spušta šećer, koji je bio na normalnom nivou, pa se lako upada u hipoglikemiju. Zbog toga treba konzumirati i ugljene hidrate — samo je važno da pripazite da ne preterate. Dakle, nemojte jesti previše UH odjednom, rasporedite ih po obrocite i, naravno, ograničite i nivo šećera biće stabilan. Uz to, birajte ih mudro: zaboravite beli šećer, beli hleb, prerađene ugljene hidrate i povećajte unos banana, pirinča, integralnih žitarica...
Jedite vlakna
Jedan od stubova na kojima počiva pravilna ishrana jesu dijetna vlakna, koja se preporučuju svima, bez obzira na zdravstveno stanje. Ona usporavaju apsorpciju šećera u krvotok iz creva, deluju brzo i efikasno i mogu se naći u velikom broju dostupnih namirnica: voću, povrću, semenkama, orašastim plodovima, mahunarkama...
Eliminišite stres
Iako je ovo možda i najteže izvodljivo, veoma je važno — možda i presudno! Hronični stres, naime, podiže nivo kortizola ("hormona stresa"), što dalje vodi do povećanja šećera u krvi i nagomilavanja masnih naslaga na stomaku, koje ima najveći broj pacijenata s dijagnozom insulinske rezistencije ili dijabetesa.