Povrće svakako spada u najzdravije grupe namirnica, ali je način njegove pripreme ključan za to utiče li na zdravlje pozitivno ili ne. Štaviše, jedna vrsta povrća toliko može da bude opasna za ljude s visokim krvnim pritiskom da je stručnjaci strogo zabranjuju.
Povišen krvni pritisak ili hipertenzija stanje je u kome je sistolni (gornji) pritisak povišen preko 140 mmHg, a dijastolni (donji) preko 90mmHg kod ljudi starijih od 18 godina, navodi Svetska zdravstvena organizacija.
Može da se javi kao sistolna ili dijastolna hipertenzija, ali najčešće su povišena oba pritiska.
Ovo stanje smatra se jednom od najčešćih bolesti današnjice — čak trećina odrasle svetske populacije ima probleme s pritiskom, ali ova statistika varira od regiona do regiona u zavisnosti od godina, načina ishrane, fizičke aktivnosti i ostalih faktora koji utiču na pritisak.
Arterijska hipertenzija ima vrlo malo simptoma, a može proći čak i bez njih.
Najčešće se javljaju glavobolja, uglavnom u predelu potiljka, potom zujanje u ušima, nestabilnost tokom hodanja, nesvestica, nedostatak vazduha, ubrzan ili nepravilan rad srca i bol.
Visok krvni pritisak spada u grupu stanja koje se često nazivaju "tihim ubicom", a može da izazove niz zdravstvenih problema i dovede čak do srčanog i moždanog udara.
Jedan od glavnih "alata" za borbu protiv hipertenzije jeste pravilna ishrana i eliminisanje iz jelovnika namirnica koje mogu da podignu pritisak, a stručnjaci su nedavno doveli ovo stanje u vezu s vrlo popularnim povrćem – kiselim krastavcima.
Iako turšija obiluje hranljivim materijama, u njoj se nalazi i ogromna količina soli. Upravo se ovaj začin smatra jednim od vodećih uzročnika visokog pritiska.
Studija koja je nedavno objavljena u medicinskom listu "Clinical Nutrition Research" obuhvatila je 289 studentkinja starosti od 17 i 18 godina, a učesnice istraživanja su popunjavale upitnike u vezi sa svojim načinom ishrane.
Tim naučnika utvrdio je da mlade žene koje su jele najviše kiselih krastavaca imaju značajno viši sistolni i dijastolni pritisak, što su oni pripisali visokom udelu soli.
— Ako već imate povišen krvni pritisak, previše soli će da dodatno povećati i može dovesti do toga da lekovi koje koristite ne deluju koliko bi trebalo — napomenuli su autori studije.
Prema nekim ranijim studijama, u jednom kiselom krastavcu srednje veličine nalazi se između 50 i 80 odsto preporučenog dnevnog unosa natrijuma, zbog čega treba biti veoma oprezan. Jedan krastavčić s vremena na vreme neće previše škoditi, ali prekomeran unos mogao bi značajno da se odrazi na zdravlje.
To nije jedini problem koji može da nastane ako preterate s kiselim krastavcima, jer stručnjaci ističu da oni povećavaju i rizik od raka želuca.
Naučnici veruju da je to slučaj zbog velike količine soli u turšiji, koja se dodaje radi očuvanja povrća i produžavanja njenog veka trajanja. Eksperimentalna istraživanja su dokazala da so oštećuje sluznicu želuca i izaziva lezije koje, ako nastave da se razvijaju, mogu da prerastu u rak želuca.
Uz to, činjenica da je istraživanje rađeno uz pomoć podataka stanovnika Azije nije za zanemarivanje, jer je u nekim delovima ovog kontinenta helikobakterija (lat. Helicobacter pylori) relativno česta pojava, navodi Express, a ona je poznata kao jedan od faktora za nastanak kancera želuca.