bez njih nema zdravlja

Ovo je najbolja ishrana za JAKE I ZDRAVE KOSTI: Supermoćne namirnice uz koje ćete manje strepeti od poznih godina

Da biste smanjili rizik od nastanka osteoporoze i preloma, uvrstite u svoj jelovnik ove namirnice

Opadanje koštane mase i gustine kostiju čini ih podložnijim prelomimafoto: Anatoliy Karlyuk/Shutterstock

Osteoporoza je često oboljenje koje podrazumeva gubitak koštane mase, smanjenje koštane gustine i slabljenje kostiju.


Zbog svega toga, one su podložnije frakturama, pa je u pitanju zdravstveni problem čijem se rešavanju treba posvetiti temeljno.


Stručnjaci ističu da postoji mnogo načina da se borimo protiv osteoporoze, a Medical News Today piše da zdrava ishrana puna hranljivih materija ključnih za zdravlje kostiju može da pomogne u smanjenju rizika za nastanak osteoporoze.


Naravno, imajte u vidu da ne postoji čarobna namirnica koja je lek za ovo stanje, ali ukoliko obogatite svoj jelovnik određenom hranom i izbegavate onu koja negativno utiče na zdravlje kostiju – u poznim godinama će vam telo biti zahvalno.

Ishrana protiv osteoporoze


Kalcijum


Američki Nacionalni insitut za artritis i muskuloskeletne i kožne bolesti naglašava da je nizak unos kalcijuma tokom života u vezi s niskom koštanom masom i visokom stopom preloma kostiju.

 

Kravlje mleko je najpoznatiji izvor kalcijumafoto: S_L, Shutterstock

Od 51. godine, ženama je potrebno 1.00 mg kalcijuma dnevno, a muškarcima 1.000 mg.


Da biste bili sigurni da unosite kalcijum, konzumirajte sardine, sir, jogurt, sok od pomorandže, pasulj i sočivo, bademe...


Vitamin D


Telu je potreban vitamin D da bi apsorbovao kalcijum, a manjak vitamina D može da dovede do slavljenja kostiju i skeleta. Stručnjaci savetuju da ljudi stari do 70 godina unose dnevno 600 IU vitamina D.

 

Vitamin D je najbolje unositi kroz izlaganje sunčevima zracima i ishranu, a u vezi sa suplementacijom se posavetujte sa svojim lekaromfoto: Galina Zhigalova/Shutterstock

On se može naći u žumancima, pečurkama, goveđoj džigerici, mleku i mlečnim proizvodima...


Proteini


Istraživanja ukazuju da bi povećan unos proteina mogao da bude i koristan i štetan za zdravlje kostiju jer su nalazi različitih studija sasvim oprečni. Ipak, Medical News Today prenosi studiju objavljenu 2016. u medicinskom listu Current Osteoporosis Reports, koji navodi da postoji veza između niskog unosa proteina i većeg gubitka koštane mase i preloma kuka kod starijih.

 

Meso je najpoznatiji izvor proteinafoto: Shutterstock / FoodAndPhoto

U njoj se izvodi zaključak da kombinacija dovoljnog unosa proteina i kalcijuma utiče na mineralnu gustinu kostiju.


Za dovoljan unos proteina savetuje se da jedete meso, ribu, jaja, mlečne proizvode, pasulj i sočivo (mahunarke), proizvoe od soje, koštunjave plodove i semenke.


Miktronutrijenti i antioksidansi za zdravije kosti


U svežem voću i povrću mogu se naći mnogi mikronutrijenti i antioksidansi za koje je pomenuta studija pokazala da su povezani s boljom mineralnom gustinom kostiju i manjim padom koštane mase.

 

Sveže voće i povrće veoma su važni za raznovrsnu i uravnoteženu ishranufoto: Shutterstock/Ulada

Hranljivi sastojci u voću i povrću za koje je je utvrđeno da mogu biti od pomoći su vitamini C i K, magnezijum, kalijum, folati i karotenoidi.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima

 

BONUS VIDEO

Od preloma kuka u prvoj godini umre 20% bolesnika, 30% ostanu invalidi