Zašto treba jesti pečurke? Šta one sve sadrže? Koje vrste se smatraju najkorisnijima za zdravlje?
Pečurke su delikates zbog kog su i najveći gurmani spremni da u obroku zaobiđu meso, ali s njima je važno biti izuzetno oprezan.
Na svetu postoji oko 14.000 vrsta pečuraka, od kojih se oko 300 koristi u komercijalnom uzgoju za ishranu.
Nije lako izdvojiti neke vrste gljiva kao najzdravije jer se one, od sorte do sorte, razlikuju po sastavu i samim tim hranljivim materijama koje pružaju organizmu.
Zašto treba jesti pečurke?
Obično se uzima da većina pečuraka obiluje vitaminom C i mnogim mineralima na čelu sa selenom, holinom, kalcijumom, fosforom, kalijumom, bakrom... U značajnoj meri sadrže vitamine iz B kompleksa, pre svega riboflavin (B2), folate (B9), tiamin (B1), pantotensku kiselinu (B5) i niacin (B3), a tu su i proteini i antioksidansi.
Zbog tako bogatog nutritivnog sastava, oni se smatraju odličnom prevencijom kancera, a naučna istraživanja pokazala su da najbolje deluje protiv razvoja raka pluća, prostate i dojke. Naučno je dokazano da, zahvaljujući mnoštvu biljnih vlakana, pečurke pomažu ljudima koji žive s dijabetesom, a spoj vlakana, kalijuma i vitamina C doprinose kardiovaskularnom zdravlju.
Uz to, poboljšavaju pamćenje, zdravlje mišića i ubrzavaju obnavljanje ćelija.
Svaka pečurka sadrži i jedinstvene vrste beta-glukana, odnosno na svoj način utiče na imunološku funkciju organizma, a neke od njih imaju beta-glukan u takvoj količini da stimuliše imunitet da stvara "ćelije-ubice", koje uništavaju tumore i otrove i usporavaju starenje.
Zbog svega toga, pečurke su se u mnogim delovima sveta vekovima koristile u narodnoj medicini, a da sve bude još bolje – od njih se zasitimo brzo i ostanemo siti dugo, pa su korisne i ako želite da se rešite viška kilograma.
Nije, dakle, lako reći koja pečurka je najzdravija, ali se obično kaže da tu spadaju:
- šitake pečurke
- plemenite pečurke (braon šampinjoni, portobelo, kremini)
- zečarke (maitake)
- brestovače (lat. Pleurotus cornucopioides)
- baršunaste panjevčice (enoki, lat. Flammulina filiformis)
- ćuranov rep (lat. Trametes versicolor)
- jež-pečurka (lavlja griva, lat. Hericium erinaceus)
- hrastove sjajnice (reiši, lat. Ganoderma lingzhi)