smrt ju je dugo vrebala

"Imam taj jedan san, strašan kao pakao..." Traume, naizgled srećan život i užasan kraj poslednje iranske princeze

0

Spolja gledano, princeza Lejla imala je sve – najbolje moguće obrazovanje, porodicu punu ljubavi, karijeru modela, status it devojke. Međutim, u njoj su godinama tinjale mnoge borbe sa samom sobom i iznova se vraćala na strah koji je osetila u teheranskoj palati 1979.

Carica Irana Fara Diva s novorođenom princezom Lejlom 1970.
Carica Irana Fara Diva s novorođenom princezom Lejlom 1970.foto: Hugues Vassal / akg-images / Profimedia

Poslednji iranski šah Mohahmed Reza Pahlavi ostavio je iza sebe petoro dece, a nikoga od njih, pa čak ni njegovog naslednika Rezu, mediji nisu obožavali kao šahovo najmlađe dete.


Princeza Lejla Pahlavi rođena je 27. marta 1970. godine u Vojnoj bolnici u Teheranu, kao četvrto dete Fare Dibe, treće i poslednje supruge Pahlavija, odnosno šahovo peto dete.

 

Dok je rasla uz dvojicu braće, stariju polusestru i sestru, Lejla je, kao najmlađa, bila miljenica cele porodice.

 

Kako je u nedavnom podkastu Bi-Bi-Sijevog Radija 4 rekla poznara iransko-britanska komičarka Šaparak Šapi Horsandi, Lejla je bila ikona od malih nogu, a narod se interesovao za sve detaljeu vezi s njom i njenim starijim bratom Alijem Rezom.

 

Carica Fara Diba sa malom princezom Lejlom Pahlavi
Carica Fara Diba sa malom princezom Lejlom Pahlavifoto: Profimedia

Porodica Pahlavi smatrana je simbolom glamura i stila, a Iranci bi se raznežili dok su gledali njih dvoje "na isti način na koji gledaju fotografije Vilijama i Harija iz detinjstva".


Lejlin život i detinjstvo počeli su kao u bajci, ali samo nekoliko godina kasnije u njih se uselila tuga koja je nije napuštala do poslednjeg daha.

Izgnanstvo porodice Pahlavi


Kad je imala tek devet godina, porodica Pahlavi bila je prinuđena da napusti Iran i svoj dom. Iranska revolucija 1979. poslala je šaha u izgnanstvo i izbeglički život.


Ta prva godina je bila teška jer čak 14 meseci nijedna vlada nije bila spremna da ih primi. Živeli su u neizvesnosti, a u više navrata su Ali Reza i Lejla razdvojeni od roditelja iz bezbednosnih razloga. Do trenutka kada su konačno dobili azil u Egiptu, Mohamed Reza Pahlavi je bio vrlo lošeg zdravlja. Već 1980. godine je umro od Ne-Hodžkinovog limfoma.

 

Porodica Pahlavi 1974, pet godina pre Iranske revolucije
Porodica Pahlavi 1974, pet godina pre Iranske revolucijefoto: Hugues Vassal / akg-images / Profimedia

Porodica je potom otišla u SAD, gde su se Pahlavijevi skrasili i pokušavali da izgrade život ispočetka.


Prešla je put od života sa ocem koji je bio na vrhu sveta do toga da su ih primorali da putuju svetom s bolesnim ocem kog niko nije prihvatao, dok je on samo tražio mesto na kom bi se lečio. Nikad to nije prebolela – objasnio je svojevremeno Mahnaz Afhami, Iranac koji vodi Fondaciju za iranske studije u Vašingtonu.


Život odrasle princeze Lejle


Lejla je uspela da dobije najbolje moguće obrazovanje. Završila je Međunarodnu školu Ujedinjenih nacija i Univerzitet Braun, a govorila je više jezika: farsi, engleski, francuski, španski i italijanski.

 

Iranska carica Fara i princeza Lejla Pahlavi 1998.
Iranska carica Fara i princeza Lejla Pahlavi 1998.foto: VREEKER / AFP / Profimedia

Tokom studija je, međutim, ušla u modeling i postala poznata kao manekenka. Bila je model brenda Valentino, a našla se na naslovnim stranama brojnih prestižnih modnih časopisa. Neki izvori navode da je odustala od studija, kako zbog modelinga, tako i zbog svojih problema s mentalnim zdravljem.


Spolja, njen život je izgledao savršeno. Kretala se u najvišim društvenim krugovima, bila okružena glamurom, putovala privatnim avionom s jednog kraja sveta na drugi...

Ipak, u sebi, tiho i bolno, princeza Lejla se borila sa svojim demonima. Patila je od teške depresije, anoreksije i sindroma hroničnog umora, a u srcu je uvek osećala da ne pripada tu gde je i da je pravu sebe ostavila na Bliskom istoku.


Ja ostajem Iranka, kao da nisam nikad otišla od kuće – rekla je jednom prilikom za španski magazin Hola!.

 


Dok je ostatak njene porodice uspevao da izgradi život na Zapadu, izvori bliski princezi su pričali da ona nije uspela da pobedi traumu koju je progon iz Irana ostavio na nju, kao devetogodišnju devojčicu.


Imam taj jedan san, strašan kao pakao – priznala je jednom za jedan američki list. – Nalazim se u palati, a ne smem tu da budem. Ako me neko uhvati, odrubiće mi glavu.


Smrt princeze Lejle


Poslednju godinu svog života Lejla je živela u Engleskoj, gde se skrasila u londonskom hotelu "Leonard". U međuvremenu je preživela jedno predoziranje, ali nije imala bliske osobe u blizini koje bi bile uz nju i pomogle joj da dovede svoj život u red.


U nedelju, 10. juna 2001. godine, svetski mediji su javili da je princeza Lejla Pahlavi, ćerka poslednjeg iranskog šaha, pronađena mrtva.

 


Lekar je ušao u Lejlinu hotelsku sobu i zatekao je bez svesti, a obdukcija i toksikološki nalazi pokazali su da je u krvi imala pet puta više od smrtonosne doze leka koji se koristio protiv nesanice, uz zanemarljivu količinu kokaina.

Njeno telo bilo je već iscrpljeno zbog poremećaja u ishrani, a istraga je pokazala da je lek "sekonal" princeza ukrala sa stola svog lekara tokom jednog pregleda i da je bila zavisna od njega.


Danas, ona se smatra simbolom jedne izgubljene generacije ljudi koji su došli s Bliskog istoka na Zapad i nisu se snašli.


London je bio pun Iranaca koji bi skočili na njen poziv da su znali da joj treba pomoć. Ona je deo iranske dijaspore, a njena priča predstavlja veliki deo sve naše tuge – rekla je nedavno komičarka i autorka Šapi Horsandi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 👑 (@royalsaddicted)


Deceniju kasnije, princezin stariji brat Ali Reza je izvršio samoubistvo, a dr Endru Skot Kuper s Instituta za Bliski istok rekao je za BBC Radio 4 da je ona nakon svoje smrti, kao i cela porodica Pahlavi, danas popularnija u Iranu nego u vreme kad su živeli u Teheranu.


Na neki način je žalosno što Lejla i Ali Reza nisu doživeli da vide kako se ime njhove porodice ponovo poštuje... Videli bi ono što vidi njihova majka, koja je sada u osamdesetim, a to je ogroman talas saosećanja i istinskog interesovanja za porodicu u Iranu – kaže on.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Priča Iranca Samija

 

makonda-tracker