Ukoliko hleb skladištite na ovaj način, on će se brže ubuđati i biti tvrd kao kamen
Domaći ili kupovni, hleb se neretko odlaže – nepravilno.
Zapravo pogrešno skladištenje hleba jedan je od glavnih razloga zbog čega mu je trajanje kraće od previđenog, stvaju se naslage buđi, stvrdnjava se, "povuče" vlagu itd.
Hleb spada u one namirnice koje ne pojedemo odjednom i, u zavisnosti od broja članova domaćinstva i ličnih preferencija, može da traje i nekoliko dana. Međutim, neretko se dogodi da moramo da bacimo veknu, a razlog za to što je izgubila svežinu i kvalitet može biti način odlaganja.
Gde ne treba držati hleb?
- Na frižideru
Budući da je ovo rešenje praktično i kutija za hleb ili kesa s veknom ne zauzima previše mesta, mnogima je logično da iskoriste ovaj prostor u kuhinji.
Međutim, vazduh koji izlazi iz rashladnih uređaja stvara vlažno okruženje unutar kese u kojoj se nalazi hleb, pa se on brže kvari.
- Blizu šporeta
Ukoliko vam se hleb obično nalazi u blizini šporeta, obavezno ga premestite što pre. Ukoliko para tokom pripreme obroka dođe do njega, on bi mogao da se ubuđa mnogo brže nego što bi se to dogodilo prirodno i spontano.
- U frižideru
Nije retkost čuti da neko, kao i u slučaju sve ostale hrane kojoj želi da produži vek, drži hleb u frižideru. Međutim, ovo može imati sasvim suprotan efekat!
Kako hleb počinje da se kvari, odnosno dok postaje bajat, njegovi molekuli skroba se menjaju. On se suši, mrvi i menja ukus.
Skrob je obično kristalan, ali kada postane testo i ispeče se kao hleb, ta kristalna struktura se raspada, a čim se hleb ohladi skrob se ponovo kristališe i vraća u prvobitni oblik. Samim tim, stvrdne se i hleb.
Kada ga držite u frižideru, niska temperatura ubrzava ovaj proces.