efikasno

Kad on nije prohodan, nema ni IMUNITETA: 3 prirodna recepta za brzo čišćenje LIMFNOG SISTEMA

Normalan protok u limfnom sistemu neophodan je za pravilno funkcionisanje imunog sistema i, uopšte, zdrav organizam

foto: New Africa/Shutterstock

Limfni sistem je vitalni deo imunološkog sistema je sastavljen je od mreže limfnih sudova koji prenose limfu ka srcu. On, za razliku od kardiovaskularnog sistema, nije zatvoren, a ima više funkcija.

 

Glavna je da pruži dodatni povratni put za limfu i da odbrani organizam u okviru imunog sistema, kao i da čisti organizam od toksina i štetnih materija i upija masti i vitamine rastvorljive u mastima iz creva i prenosi ih u krv.

 

Zbog svega toga, od velike je važnosti da limfni sistem bude prohodan, a do zastoja u protoku limfe može doći iz niza razloga: zbog manjka kretanja, mehaničkih prepreka u vidu ozleda i operacija, opšte slabosti limfnih sudova i zalizaka. Neki manji zastoji su normalna pojava i dešavaju se svakodnevno — recimo kada dugo stojimo, pa imamo osećaj da nam je obuća tesna.
Međutim, trajniji zastoji u limfnom sistemu obično su posledica neke bolesti.


Kako prepoznati usporen limfni sistem?


Neki od pokazatelja da protok limfnog sistema nije uobičajen jesu otečeni limfni čvorovi ili krajnici, pad energije, bolovi i osećaj ukočenosti u jutarnjim satima, glavobolja, šum u ušima, sklonost ka prehladama i infekcijama, problemi sa crevima, nemogućnost mršavljenja, nadutost lica i pojava podočnjaka, trnjenje ruku i nogu u snu, prekomerno otečene dojke tokom menstruacije, bol i ukočenost u kičmi i ramenima, pojava kožnih problema poput svraba, akni, suvoće itd.

 

foto: HTeam/Shutterstock

Šta preduzeti?


Kod ljudi kojima je limfni sistem usporen vrlo je važno unaprediti ga fizičkom aktivnošću, posebno ako se bacite poslom koji zahteva dugo sedenje ili stajanje. Neophodno je povećati i unos vode i voća i povrća koje dodatno hidrira organizam, a od pomoći su masaže, izbegavanje tesne odeće i obuće, izbegavanje prekrštanja nogu, upotreba prirodne kozmetike.

 

Češka čajna mešavina


Jedan od najpopularnijih recepata za čišćenje limfnog sistema proteklih godina je čaj po receptu češke isceliteljke Rose Falešnikove.


Sastojci:

 

  • 25 grama lista ruzmarina
  • 20 grama majčine dušice
  • 15 grama nane
  • 10 cvetova gloga
  • 10 grama korena klena
  • 10 grama korena angelike

 

Priprema


Pomešajte po dve kašike svih ovih biljaka, pa preko toga prelijte litar ladne vode i stavite da proključa. Potom sklonite s vatre i ostavite da se hladi sat vremena. Zatim procedite i pijte s malo meda tokom 14 dana.

 

foto: Profimedia

Napitak od magnezijuma i citrusa


Sastojci:


pola litra prokuvane vode
1 kašika magnezijum sulfata
sok od jednog limuna
sok od jedne pomorandže
sok od jednog grejpfruta


Priprema


U mlaku vodu sipajte magnezijum sulfat (gorku so), pa dobro promešajte da se rastopi. Potom dodajte sok od navedenih citrusa.


Pijte ovu mešavinu ujutro, ali ako ne planirate da izađete iz kuće jer vrlo brzo možete osetiti nagon da ispraznite creva.


Čaj od belog bilja


Sastojci:

 

  • 10 grama bele koprive
  • 10 grama belog bagrema
  • 5 grama cveta jasmina
  • 5 grama kamilice
  • 5 grama cveta belog jorgovana
  • 10 grama cveta iglavice


Priprema


Pomešajte sve ovo, pa zahvatite jednu kašiku mešavine. Preko prelijte litar ključale vode i ostavite da odstoji 15 minuta, pa procedite i pijte tokom dana u manjim gutljajima.


Pije se tokom nedelju dana.