Slezina ima više funkcija koje nam obezbeđuju zdrav i normalan život, a da možda nismo ni svesni. Koji su to simptomi uvećane slezine i do kakvih komplikacija može dovesti ukoliko ne otkrijemo na vreme?
Ovih dana svi pevušimo stihove o zdravlju, a pesma In corpore sano, kojom nas Konstrakta predstavlja na ovogodišnjoj Evroviziji, dala nam je dobar razlog da se zapitamo o svom zdravlju i signailma koje nam šalje organizam. Tako jedan od popularnih stihova govori o slezini, a mi ćemo obratiti pažnju na njen značaj i simptome koje daje usled određenih stanja.
Slezina je zadužena u našem organizmu za stvaranje određenih vrsta belih krvnih zrnaca i uništenje starih crvenih krvnih zrnaca. Ona takođe sadrži veliku količinu krvi koju pušta u organizam usled nekog stresa.
Često uvećana slezina (splenomegalija) ne daje posebne simptome, a ukoliko ste mršaviji, možete je napipati.
Zajednički simptom je osećaj bola i neprijatnosti u gornjem levom delu stomaka, tamo gde se slezina i nalazi. Takođe, možete osetiti osećaj sitosti nakon malog obroka. Ako je slezina toliko uvećana da pritiska ostale organe, to može dovesti do poremećaja krvnog pritiska i onda ne može da filtrira krv. Ono što još možete primetiti jeste sklonost ka infekcijama, jer ovaj organ ne stvara dovoljno belih krvnih zrnaca, koji učestvuju u odbrani organizma.
Poslednji u nizu simptoma jeste anemija, do koje dolazi jer nema proizvodnje crvenih krvnih zrnaca.
Glavni uzročnici uvećane slezine su mononukleoza, Hočkinsova bolest, ciroza jetre i reumatoidni artritis.
Ukoliko imate uvećanu slezinu, morate strogo paziti na aktivnosti tokom dana kako ne bi došlo do njenog pucanja, što može biti fatalno. Izbegavajte napore i zahtevne sportove koji zahtevaju veliko pomeranje ili potresanje.