Koja je najbolja moguća ishrana protiv čira na želucu? Naučna istraživanja pokazala su da bi ove namirnice mogle biti od velike pomoći
Čir na želucu, odnosno gastrični ulkus, ulcus gaster, veoma je često oboljenje i predstavlja oštećenje sluzokože želuca.
Najčešće ovo stanje izaziva infekcija bakterijom Helicobacter pylori (H. pylori) ili dugotrajna upotreba nesteroidnih protivupalnih lekova poput ibuprofena, a retko čireve na želucu ili u crevima uzrokujue retko stanje Zolinger-Elisonov sindrom.
Simptomi čira na želucu uglavnom su očigledni, a najčešće su to osećaj peckanja ili bola u sredini abdomena, gubitak težine, gubitak apetita, mučnina, nadutost...
Kako piše medicinska platforma Healtline, konzumiranje hrane koja sadrži određena jedinjenja može pomoći organizmu da se bori protiv bakterija odgovornih za čir na želucu. Ovaj medicinski portal ističe da s lekarom treba da porazgovarate o tome da svom jelovniku dodate sledeće namirnice, koje bi mogle blagotvorno da deluju na vaše zdravlje.
Ishrana protiv čira na želucu i helikobakterije
-
Flavonoidi
Istraživanja sugerišu da flavonoidi, poznati i kao bioflavonoidi, mogu biti efikasan dodatni "tretman" za čir na želucu. U pitanju su jedinjenja koja se nalaze u velikom broju voća i povrća, a neke od takvih namirnica su:
- soja
- mahunarke
- crveno grožđe
- kelj
- brokoli
- jabuke
- bobičasto voće
- čajevi, posebno zeleni čaj
Ove namirnice mogu pomoći i u borbi protiv helikobakterije, tvrdi ova platforma. Kako na svom sajtu navodi Institut "Linus Poling" Držanvnog univerziteta u Oregonu, nema neželjenih efekata konzumiranja flavonoida u količinama koje se mogu naći u tipičnoj ishrani, ali veće količine mogu da ometaju zgrušavanje krvi.
-
Deglicirizovani sladić (DGL)
Studija objavljena 2013. godine u medicinskom listu Journal of Ethnopharmacology pokazala je da sladić sa ekstrahovanim slatkim ukusom može pomoći u zarastanju čireva, tako što inhibira rast helikobakterije.
Ipak, ne samo što nijedna namirnica iz prirode nije čarobni štapić za rešavanje problema za koje vam je potrebna konsultacija s lekarom, nego i ovde treba biti na oprezu. Naime, previše sladića nije dobra ideja, a Healthline navodi da konuzmiranje više od 56 g dnevno tokom dve nedelje može da pogorša postojeće srčane probleme ili visok krvni pritisak.
-
Probiotici
Probiotici su žive bakterije koje obezbeđuju zdrave i važne mikroorganizme digestivnom traktu i prisutni su u mnogim uobičajenim namirnicama, posebno u fermentisanoj hrani. Tu spadaju:
- mlaćenica
- jogurt
- kefir
- miso
- kimči
Studije, uključujući onu čije su nalaze kineski stručnjaci objavili 2015. u magazinu Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, pokazale su da probiotici mogu biti od pomoći u uklanjanju H. pylori i povećanju stope oporavka kod ljudi sa čirevima kada se doda antibiotskoj terapiji.
-
Med
U zavisnosti od biljke iz koje se dobija, med može da sadrži do 200 elemenata, uključujući polifenole i druge antioksidanse, a studija objavljena 2013. u časopisu Iranian Journal of Basic Medical Sciences pokazala je da može da pomogne u blokiranju rasta helikobakterije.
Ako imate normalan nivo šećera u krvi, možete nesmetano uživati u medu kao zaslađivaču.
-
Beli luk
Ekstrakt belog luka, takođe, inhibira rast helikobakterije u laboratorijskim ispitivanjima, zaključak je korejske studije objavljene u listu Annals of Translational Medicine.
Naravno, on nije lek, a ne smete ga ni koristiti preterano bez konsultacije s lekarom jer može da deluje kao razređivač krvi.
-
Brusnice
Pojedine studije (na primer, Journal of Medicinal Food, 2011) pokazale su da brusnice mogu da pomognu u smanjenju infekcija urinarnog trakta tako što sprečavaju bakterije da se "smeste" u zidovima bešike, a ovo bobičasto voće i njeni ekstrakti mogu da se koriste i protiv helikobakterije.
Nije, međutim, napomenuto koja količina brusnice može da se poveže sa olakšanjem simptoma, a previše brusnice u bilo kom obliku može da izazove nelagodu u crevima zbog visokog udela šećera, piše Healthline.
Zato treba početi s manjim količinama i postepeno ih povećavati, a preporučuje se da izbegavaju kupovni sokovi od brusnice koji sadrže dodate šećere i kukuruzni sirup s visokim udelom fruktoze.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Iz koje hrane vrebaju kancerogene namirnice?