nastavlja život u svom miru

Zbog njega se odrekla pravoslavlja, a varao ju je s 5.000 žena: Supruga KRALJA LJUBAVNICA posle 58 godina rekla – DOSTA

0

Životna priča kraljice Sofije, žene koja je napustila Balkan i odrekla se svega zbog čoveka od kog je trpela samo poniženja

Španska kraljevska porodica pred službu dva dana nakon smrti diktatora Franciska Franka
Španska kraljevska porodica pred službu dva dana nakon smrti diktatora Franciska Frankafoto: STRINGER / AFP / Profimedia

Bivša španska kraljica Sofija rođena je kao princeza Sofija of Grčke i Danske 2. novembra 1938. godine u palati Tatoi u Aharnesu, u Atini, kao najstarije dete kralja Pavla i njegove supruge kraljice Frederike.

 

  • Obrazovala se širom sveta


Deo detinjstva provela je u Egiptu, gde je stekla rano obrazovanje na aleksandrijskom Koledžu za devojčice "El Nasr". Tokom egzila svoje porodice za vreme Drugog svetskog rata, živela je u Južnoj Africi, gde se rodila njena sestra Irena, da bi se potom kraljevići vratili u grčku 1946.


Školovala se i u internatu "Šlos Salem" na jugu Nemačke, a potom u Grčkoj studirala negu dece, muziku i arheologiju, posle čega se obrazovala i na Kembridžu.

 


Zajedno sa svojim bratom Konstantinom, koji je kasnije postao kralj grčke, bila je rezervna članica grčke jedriličarske reprezentacije koja je osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama 1960. godine.

 

  • Ljubav s budućim kraljem Španije


Sofija se upoznala sa Huan Karlosom od Španije, svojim daljim rođakom sa očeve strane, koji je tada nosio titulu infante, na krstarenju grčkim ostrvima 1954. godine.


Potom su se ponovo sreli na venčanju vojvode od Kenta u Britaniji 1961. godine i očigledno se tada nešto dogodilo jer se par venčao već naredne godine.

 


Sudbonosno "da" izgovorili su 14. maja 1962. godine u katoličkoj Katedrali Sv. Dionisija u Atini.

 

Da bi osvojila naklonost Španije, Sofija je iz pravoslavlja prešla u katoličanstvo, a uz to se odrekla svog prava na grčki presto. Takođe, promenjena je i uobičajena latinizacija njenog imena Σοφία, pa je umesto dotadašnjeg Sophia ona postala – Sofía.

 

Njihov brak nikad nije važio za srećan jer je Huan Karlos godinama imao afere o kojima je pričala Španija, a neko vreme je medijima kružio trač da je on prevario suprugu sa oko 5.000 žena.


Zvali su ga i Kralj ljubavnica, a pisalo se da je za samo šest meseci imao 62 ljubavnice, dok je u periodu između 1976. i 1994. godine, spavao s 2.154 žene. Biografkinja španske kraljevske porodice Pilar Ejre potvrdila je izjavu Martinesa Inglesa da je bivši kralj pokušao da ima seksualne odnose i s princezom Dajanom kad je imala 25 godina.

 

Britanska kraljevska porodica tokom druženja s kraljicom Sofijom i kraljem Huan Karlosom
Britanska kraljevska porodica tokom druženja s kraljicom Sofijom i kraljem Huan Karlosomfoto: Philippe Ledru / akg-images / Profimedia

Neke od njegovih najpoznatijih ljubavnica su navodno bile dansko-nemačka filantropkinja Korina Larsen, španska pevačica Sara Montijel, belgijska guvernantkinja Lilijan Sartiau, italijanska princeza Marija Gabriela Savojska...


Ona je, inače, bila u privatnoj, neslužbenoj poseti svom bratu kralju Konstantinu 1967. godine tokom vojnog puča.

 

Ovaj događaj ostavio je dubok trag na Sofiju, koja se, izuzev kratkog dolaska na sahranu svoje majke 1981, više nije vraćala u Grčku sve do 1998. godine.

 


Šezdesete su bile posebno burne za Sofiju, koja je krajem decenije postala – princeza Španije. Njen suprug infante Huan Karlos, koji nikada nije nosio titulu princa od Asturije, koju tradicionalno imaju prestolonaslednici u ovoj zemlji, dobio je titulu princa od Španije od strane frankističkih vlasti.

 

Huan Karlos stupio je na tron ko kralj 1975. godine, nakon smrti Fransiska Franka, Sofija je postala kraljica, a porodica se vratila u palatu Zarzuela. Time je nekadašnja grčka princeza postala španska kraljica.

 

U međuvremenu, Huan Karlos i Sofija dobili su troje dece: Elenu 1963, Kristinu 1965. i Felipea 1968. Jedini sin kraljevskog para je današnji kralj i poznatiji je kao kralj Felipe ili Filip VI.

 

Španska kraljica Sofija i kralj Huan Karlos I
Španska kraljica Sofija i kralj Huan Karlos Ifoto: Willi Schneider / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kraljica Sofija svojevremeno je privukla mnogo pažnje izjavom u kojoj je kritikovala vojnu intervenciju u Avganistanu, gde su u to vreme učestvovale španske trupe. Uz to, zastupala je stav da bi veronauka trebalo da se predaje u školama, a jednom prilikom je sve iznenadila izjavom da davanje publiciteta rodnom nasilju podstiče pojavu novih slučajeva.


Kada se 2008. oglasila povodom svog 70. rođendana, dala je niz vrlo konzervativnih izjava na teme o kojima se tada raspravljalo u španskom društvu. Tada je istakla da se protivi istopolnim brakovima, paradama ponosa i abortusu, a ovim povodom oglasile su se brojne španske LGBT organizacije i republikanske partije.

 

Pošto je bio okružen skandalima, abdicirao je u korist sina 2014. godine čime je izgubio imunitet koji se ustavom Španije garantuje šefu države.

 

Kraljica Sofija i kralj Huan Karlos I od Španije
Kraljica Sofija i kralj Huan Karlos I od Španijefoto: Eric Vandeville / akg-images / Profimedia

Kralj Huan Karlos I je 2020. godine umešan u istragu o postizanju ugovora o brzoj železnici u Saudijskoj Arabiji, nakon što je jedan švajcarski list objavio da je bivši španski kralj primio 100 miliona dolara od pokojnog saudijskog kralja Abdulaha.

 

Tokom 2020. godine, on se ponovo našao u centru pažnje španske javnosti. Zbog narušenog ugleda Krune i "nestašluka" oca, kralj Felipe VI je u martu ukinuo ocu godišnju apanažu od 200.000 evra i odrekao se nasledstva, ali morao je da pretrpi još jedan udarac.

 

Bivši kralj je u avgustu iste godine pismom obavestio sina kralja da "pred činjenicama iz privatnog života napušta zemlju".

 

Bivši kralj ŠPanije HUan Karlos I
Bivši kralj ŠPanije HUan Karlos Ifoto: Profimedia

Mediji su nagađali gde je Huan Karlos: neki su verovali da je u Dominikanskoj Republici, neki da je u obližnjem Estorilu u Portugaliji, gde je kao dete bio u egzilu. U svakom slučaju, on se nepozvan pojavio na sahrani kraljice Elizabete II 2022. godine.


I dok je on otišao, reklo bi se da je Sofiji dosta njihovog braka i poniženja, te je rešila da ostane u Španiji.

 

Kako je tada saopšteno, ona je nastavila život u kraljevskoj palati Zarzuela, a povremeno je viđamo u društvu sina Felipea, snahe Leticije, s kojom ima vrlo turbulentan odnos, i unuka princeza Leonor i Sofije, koja je nazvana po njoj.

 

1 / 7 Foto: EPA-EFE/Ballesteros

 

 

makonda-tracker