Gotovo da nema cveta koji će, za malo vašeg vremena i pažnje, vratiti vam desetostruko više predivnim mirisom
Slatki grašak (lat. Lathyrus odoratus) nije stvarno jestivi grašak, već je cvet iz iste porodice kao i pasulj i još neke mahunarke.
Ova jednogodišnja penjačica postoji u raznim bojama, a ono što je najviše karakteriše jeste njen slatkast miris koji se lako prepoznaje i brzo postaje omiljen mnogim ljubiteljiam cveća.
Nega slatkog (ukrasnog) graška
Ovaj cvetić cveta od juna meseca, pa je najbolje posaditi ga početkom proleća kako biste od početka sezone uživali u njemu.
S obzirom da je ukrasni grašak biljka penjačica koja može dostići visinu čak i do 2 metara, savršen je cveće za terasu i gelendere kako bi imala oslonac oko koga će se pesti, ili ukoliko ga posadite u saksiju, on će praviti lepu padajuću zavesu načičkanu cvetićima.
Da bi biljka dobila pun potencija, treba redovno zalivati zemlju bogatu humusom u kojoj je posađena.
Međutim, vrlo je osetljiv na buđ i gljivične parazite pa zato budite oprezni sa zalivanjem - zalivajte ga redovno ali umereno, koliko da se lepo navlaži zemlja.
Kako bi se pravilno razvijao, grašku treba orezati vrhove prve mladice kako bi bolje bujao, a kasnije precvetale plodove da redovno uklanjate.
Ukrasni grašak obožava osunčana mesta, zato ga možete držati na direktnoj sunčevoj svetlosti i toploti.
Kad prođe cvetanje, za ovom biljkom će ostati mahune pune semenki koje možete krajem zime već pripremati za sledeću sezonu sadnje, tako što ćete semena staviti u mlaku vodu kako bi mlada biljka nikla i bila spremna za sadnju u saksiji, bašti ili žardinjeri.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video