Decenijama su tu i nikada neće dosaditi svojom lepotom - begonije su savršen izbor za terasu i sadnju u saksijama
![Nega begonije - najboljeg cveta za terasu](/data/images/2024/05/24/16/385369_profimedia0802190451_ff.jpg?ver=1716561582)
Iako svake godine razmišljamo šta bismo mogli da posadimo u naše vrtove ili terase, iznova se vraćamo dobrim starim begonijama.
Sigurno da je begonija jedno od najlepših cveća koje možemo videti u toku leta, ali ona traži određenu negu kako bi nas nagradila svojim prelepim plodovima i načičkanim saksijama ili žardinjerama.
Pravilna nega begonije će sačuvati vašu biljku do sledeće sezone, čak će vršiti i vegetaciju tokom zime, ukoliko je sačuvate u toplijoj sobi, ali pre toga, postoje koraci u nezi koje treba ispoštovati.
Jedna od najbitnijih stvari za begoniju jeste vlaga - ali ne sme se zalivati hladnom vodom jer je posebno osetljiva, zato neka ta voda kojom je zalivate malo odstoji.
![Postoji oko 1700 vrsta Begonija](/data/images/2024/05/24/16/385370_profimedia0810224479_ff.jpg?ver=1716561723)
Zalivanje, prihrana i orezivanje
U odstojalu vodu, kojom ćete je zalivati svaki put kada se osuši zemljište, tmožete stavljati i vodorastvorljivu đubrivo jer je ovom cvetiću potrebna dodatna prihrana kako bi dalo svoj maksimum u cvetanju.
Što se ztiče zimskog zalivanja, čim begonija uspori sa cvetanjem, već krajem leta, treba usporiti sa zalivanjem.
Takođe je i treba orezivati pravilno, odnosno barem jednom u četiri meseca kako bi se pravilno razvijala i uvek isključivo pre prvog mraza.
Iako ova biljak voli sunce, ne treba je držati na direktnoj svetlosti već u nekom hladu.
Ako joj budete pružili negu koju iziskuje, begonija će narasti oko 10 sentimetara i biti načičkana cvetićima koji imaju nežan i pravi letnji miris.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video