Koje god cveće da ste dobili za Osmi mart, ovi saveti mogu vam biti od koristi
Cveće je uobičajen poklon za bilo koju važnu priliku u životu, a početkom marta preplavi naše domove zbog Dana žena.
Buket ili makar jedan cvet može da razvedri čitav prostor i ostavi lep utisak, pa je uvek lepo ako nam potraje duže.
Tužna istina je da nijedan cvet ne može da opstane večno, ali postoji nekoliko trikova zahvaljujući kojima im možemo produžiti vek i duže uživati u cveću.
Saveti za duže trajanje cveća
Prvi korak jeste da se pridržavate nekoliko opštih smernica za negu cveću.
- Rezanje stabljike. Jedna od najčešćih grešaka koje ljudi prave kad dobiju cveće jeste što zaboravljaju da iseku stabljike. Baštenskim makazama odsecite 2,5-5 cm, i to pod uglom od oko 45 stepeni.
Na taj način će stabljika bolje apsorbovati vodu jer neće ravno pasti na dno vaze. Posle početnog rezanja, obavezno odsecite malo stabljike svakih nekoliko dana.
- Orezivanje. Uklonite sve listove koji padaju ispod vode kada se cvet stavi u vazu. Ne samo što će cveće izgledati bolje nego ćete time sprečiti rast i razvoj bakterija. Neki cvetovi, poput ruža, imaju zaštitne latice koje čine završne, spoljne slojeve cveta, a ako i to uklonite – omogućićete cvetu da se potpuno otvori. Nakon početnog obrezivanja, trebalo bi svakodnevno da proveravate ima li mrtvih ili labavih listova i latica da biste izbegli da se raširi bakterijsko truljenje.
- Mudro koristite vodu. Ne samo što treba da hidrirate svoj buket već je važno i da to činite mudro. Šta to znači?
Cveće neće dugo trajati bez vode, naročito kada im se stabljike odseku.
Nakon što odaberete čistu vazu, napunite je vodom sobne temperature i dodajte u to malo prihrane iz kesice. Pazite ne preterate s količinom, ali i da ne sipate previše da sastojci prihrane (koju možete napraviti i sami!) ne bi bili previše koncentrovani.
Takođe je važno da temeljno očistite vazu i da menjate vodu i prihranu na dva do tri dana.
- Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost, toplotu, promaju i voće.
Vaše cveće će trajati duže u prostoriji niže temperature, a od koristi je i da ga sklonite s direktnog sunca ili od uređaja koji stvaraju toplotu.
Takođe bi trebalo da izbegavate da cveće bude blizu otvorenog prozora, grejalice, klime, ventilatora.... jer sve to može da dovede do dehidracije cveća.
Cveće ne bi trebalo da bude ni blizu voća jer ono, dok sazreva, oslobađa male količine etilena, gasa koji može da smanji i dugovečnost cveća u blizini.
Dodatni trikovi da cveće traje duže
Pored ove opšte nege, ljubitelji cveća eksperimentisali su s brojim kućnim trikovima za duži vek cveća, a ovo su neke od kombinacija koje možete da iskoristite:
- jabukovo sirće + šećer u vodi
- votka u vodi
- soda bikarbona u vodi
- izmvrljen aspirin u vodi
- lak za kosu po cvetu
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Prvoligaš iz Sremske Mitrovice podelio 101 karanfil ženama