da li ste znali?

Tradicionalna, s posebnom simbolikom: Šta je MATERINA POGAČA i gde se služi? (+ recept)

Materina pogača služi se na romskim svadbama, a može biti i slatka i slana.

Materina pogača tradicionalno se služi na romskim svadbamafoto: Yuganov Konstantin/Shutterstock

Šta je materina pogača?

 

Materina ili majčinska pogača je karakteristična za pripadnike romske nacionalnosti i nezaobilazna je na romskim venčanjima. Mogu se naći podatak da je ovaj običaj zastupljen na jugu i jugoistoku Srbije, ali i da se služi na vojvođanskim svadbama.

 

S obzirom na to da je nevinost jedna od najvažnijih stavki kod mlade kada su u pitanju romski brakovi, ova pogača je zapravo simbol čednosti mlade, a običaj je da se "lomi" iznad glave mladenaca, piše Telegraf.

 

Materina pogača se služila na vojvođanskim svadbama, može biti slana ili slatka, a simbolizovala je majčinsku ljubav koju nevesta sa sobom nosi u novi dom posle udaje. Iako se najčešće pravila i bila deo svadbenih običaja, ova pogača je toliko lepa i ukusna da možete da je napravite kad god poželite, piše Espreso.

 

Nekada je ovaj slatki specijalitet od domaćih kora i oraha pravljen za prošnju, veridbu i venčanje, a vremenom je postao deo trpeze i povodom drugih prigoda.

 

U nedostatku vremena, današnje domaćice su modifikovale recept za materinu pogaču, pa je prave od kupovnih tankih kora. Ipak, nema ništa lepše od ručno umešenih i razvučenih kora koje će ostati meke u sredini, a spolja biti hrskave, piše Ona.rs.

 

Recept za materinu pogaču

 

Sastojci

 

  • 900 g brašna
  • 500 ml vode
  • 4 jajeta
  • kašika sirćeta
  • 150 g masti (ili putera)
  • 300 g šećera
  • 300 g oraha
  • 100 g suvog grožđa
  • 100 g prah-šećera
  • prstohvat soli

 

Priprema:

  1. Umutite 100 grama masti (ili putera, ako nemate pravu domaću mast) sa jajima, pa smesu stavite u frižider. Važno je da smesa bude kompaktna i da njome možete da premazujete testo.
  2. Od brašna, vode, sirćeta i prstohvata soli umesite glatko testo. Potrebno je da mesite malo duže, dokle god se testo ne odvoji od prstiju tako da na njima ništa ne ostane.
  3. Na pobrašnjenoj radnoj površini razvucite testo oklagijom, pa ga podelite na četiri dela. Svaki deo opet razvucite oklagijom, pa prekrijte pamučnom krpom i ostavite da odstoji pola sata.
  4. Kad se testo "odmorilo" pola sata, izvadite iz frižidera posudu sa umućenim jajima i mašću, odnosno puterom. Sva četiri dela testa odozgo premažite jajima i mašću, pa ih lagano razvucite da testo bude što tanje. Na svaki deo testa sipajte pomešane mlevene orahe, šećer i suvo grožđe, pa formirajte rolate.
  5. Pošto je testo tanko, prilikom oblikovanja u rolat ono će se malo gužvati, ali neka vas to ne brine; ova pogača baš tako i treba da izgleda.
  6. Podmažite okruglu tepsiju i spuštajte deo po deo urolanog testa dok ne napunite tepsiju. Potom premažite pogaču preostalom mašću, odnosno puterom i pecite je na 190 stepeni dok ne porumeni.
  7. Kad je pogača ispečena, izvadite je iz rerne i pospite prah-šećerom.
  8. Običaj je da se ova pogača lomi, ali je vi možete i iseći na kriške i služiti uz kafu, mleko ili čaj.

Bonus video

Božićne puslice