To što možda još uvek niste u četrdesetim ne znači da treba da uzmete ove simptome zdravo za gotovo
Kao što je menstrualno krvarenje normalan deo života žene, tako je i menopauza još jedna životna faza i proces kroz koji prolaze svi.
Šta je menopauza?
Obično se menopauzom smatra period u kom 12 meseci uzastopno nije bilo menstruacije, uprkos tome što je zdravstveno stanje normalno i niste u drugom stanju. To je sasvim prirodan deo starenja, koji može da ispolji simptome i mnogo ranije nego što zapravo nastupi ovaj konkretan period.
Do menopauze dolazi kada nivo ženskih polnih hormona počne vremenom da opada, a jajnici prestanu da oslobađaju jajne ćelije, pa više nema ni menstruacije ni mogućnosti za trudnoći.
Kako piše Web MD, većina žena kroz menopauzu prolazi u četrdesetim ili pedesetim, ali je ovo individualna stvar, pa se može dogoditi i ranije i kasnije.
- Kako prepoznati menopauzu?
Mogli biste da primetite prve znakove da će nastupiti ova životna faza i godinama ranije, kada se događa tzv. perimenopauza, period koji traje više godina pre nego što nastupi i poslednje menstrualno krvarenje. Tada se događaju brojne promene u organizmu žene, a na prvom mestu se odnose na rad hormona.
U čemu je razlika između perimenopauze i predmenopauze?
Iako mnogi veruju da je u pitanju ista životna faza, zapravo su perimenopauza i predmenopauza imaju različita značenja.
Predmenopauza je period u kom nema simptoma ― menstrualna krvarenja se javljaju normalno i u takozvanim ste reproduktivnim godinama. Iako dolazi do promena u radu hormona, nema primetnih razlika u telu. S druge strane, tokom perimenopauze javljaju se prvi simptomi menopauze, najpre u vidu neredovnih menstruacija, ali ima žena koje prolaze perimenopauzu bez jasnih znakova.
- Simptomi menopauze
Medicinska platforma WebMD navodi sledeće pokazatelje:
- Neredovni ciklusi. Ukoliko su menstruacije ređe ili češće, manje ili više obilne, kraće ili duže nego što je inače slučaj, to može biti znak da se približava menopauza.
- Valunzi i noćno znojenje. Jedan od znakova su i iznenadni napadi vrućine, kada koža može da pocrveni, a crve da lupa jače. Uz to, javlja se i noćno znojenje u snu, koje može da bude tako intenzivno da vas probudi.
- Poremećaj sna. Među simptomima menopauze je i poteškoća da se uspavate, kao i često buđenje tokom noći i nesanica.
- Promene raspoloženja. Mnoge stvari utiču na raspoloženje, a među faktorima je i nivo hormona. Kako navodi WebMD, ženama koje su u prošlosti bile anksiozne ili depresivne, simptomi mogu da budu još izraženiji.
- Zaboravnost. U srednjim godinama se i muškarcima i ženama, tvrdi WebMD, dešava da zaboravljaju sitnice, ali se u menopauzi to često dešava, uglavnom zbog stresa.
- Promene u libidu. Neke žene kažu da u menopauzi potpuno gube interesovanje za intimne odnose, dok druge kažu da im seksualni život nikad nije bio bogatiji i slobodniji nego u ovoj fazi života.
- Vaginalna suvoća. Jedan od pouzdanih simptoma (peri)menopauze je suvlja unutrašnjost vagine,koja može čak da izazove iritacije.
- Fizičke promene. U ovom normalnom procesu može se dogoditi da vam kosa bude tanja i suvlja, neke žene se naglo goje, posebno u predelu struka, a može da se javi i ukočenost u zglobovima.