Jedna od najneprijatnijih promena tokom menopauze jesu valunzi, talasi vrućine koji se javljaju i više puta dnevno.
Menopauza je normalan proces koji obično počinje između 45. i 55. godine života žene i podrazumeva promene kroz koje žensko telo prolazi dok prestaju njegove sposobnosti za reprodukciju.
S ulaskom u ovo stanje dešavaju se mnogi simptomi, poput razdražljivosti, promene raspoloženja, neredovnih menstruacija ili njenog izostanka, poteškoća s koncentracijom, nesanice, vaginalne suvoće, sklonosti prema infekcijama u intimnoj regiji... Među simptomima menopauze koji najjasnije ukazuje o čemu je reč svakako su valunzi, odnosno nagli talasi vrućine.
Napadi vrućine počinju da se javljaju još u perimenopauzi, periodu koji prethodi ulasku u menopauzu, i mogu da budu vrlo neprijatni. Posledica su rasta temperature i širenja krvnih sudova u koži, a toplotni talas obično se završava privremenim padom temperature i znojenje.
Do valunga najčešće dolazi noću i tokom spavanja, ali se mogu javiti i u toku dana, i to čak do 30 puta dnevno. Obično traju oko 10 minuta, kada može da se ubrza rad srca ili da dah bude plići.
Kako ublažiti valunge?
Prva stvar od koje treba poći, kao i kof svih drugih promenjenih stanja organizma, svakako je životni stil.
- Izbegavajte alkoholna pića, začinjenu hranu i kofein, koji su poznati po tome što pogoršavaju većinu simptoma menopauze.
- Klonite se duvanskog dima.
- Pokušajte da održavate normalnu telesnu temperaturu, jer gojazne žene imaju češće i teže valunge.
- Oblačite se slojevito, tako da možete da skinete suvišne slojeve odeće nakon što počne napad vrućine.
- Izbegavajte usku odeću i onu napravljenu od sintetike.
- Izbegavajte stresne situacije i ne boravite u preterano zagrejanim prostorijama.
Postoje i prirodne supstance koje mogu biti od pomoći, a među njima su:
- crvena detelina
- ulje noćurka
- cimicifuga
- soja
Ukoliko vaš lekar proceni da je neophodna, on vam može propisati i hormonsku terapiju koja će ublažiti simptome menopauze, uključujući valunge.