Vitamin B6 povezan je s nizom važnih sistema u telu, zbog čega njegov nedostatak daje mnogo simptoma
Vitamin B6, poznat još i kao piridoksin, rastvorljiv je u vodi, a može se naći u nizu namirnica koje svakodnevno konzumiramo.
Piridoksin se nalazi u ćelijama i u formi piridoksalfosfata i deluje kao koenzim u različitim hemijskim reakcijama u vezi sa metabolizmom aminokiselina i proteina.
Koliko vitamina B6 treba unositi dnevno?
Kako se navodi na portalu harvardske Škole javnog zdravlja, ovo su preporučene dnevne doze vitamina B6:
- za muškarce 14-50 godina – 1,3 mg
- za muškarce 51+ – 1,7 mg
- za žene 14-18 godina – 1,2 mg
- za žene 19-50 godina – 1,3 mg
- za žene 51+ godina – 1,5 mg
- za žene tokom trudnoće i laktacije – 1,9-2 mg
U kojoj hrani se nalazi vitamin B6?
Kako se navodi na zvaničnom sajtu ove ustanove, vitamina B6 je često proučavan zbog svoje uloge u prevenciji bolesti i može se naći u raznovrsnoj hrani biljnog i životinjskog porekla. Između ostalog su to:
- goveđa jetra
- tuna
- losos
- ojačane žitarice
- leblebije
- živina
- pojedino voće i povrće, posebno tamno lisnato povrće, papaja, banane, pomorandže i dinja
Manjak vitamina B6
Škola za javno zdravlje Univerziteta Harvard ističe da se manjak vitamina B6 javlja najčešće kada su drugi vitamini B kompleksa u organizmu niski, naročito B12 i folna kiselina.
Blagi nedostatak vitamina B6 možda neće dati simptome, a medicinska platforma Healthline navodi da se usled njegovog majka javljaju sledeći znakovi.
- Osip na koži
Kako je pokazalo istraživanje čiji su nalazi 2015. objavljeni u medicinskom časopisu Journal of Investigative Dermatology, nedostatak vitamina B može da dovede do pojave crvenog osipa koji svrbi, odnosno do seborejičnog dermatitisa.
On se javlja na skalpu, licu, vrati u gornjem delu grudi, a koža je tada suva iu ljuspa se, usled čega može doći do oticanja i belih tragova na koža
- Ispucale i bolne usne
Takozvana helioza, koju karakterišu otečene, suve, crvene, bone i ispucale usne u uglovima, mogu biti posledica nedostatka vitamina B6, piše Healthline i dodaje da može doći čak i do krvarenja i infekcije.
- Bolni i sjajan jezik
Kada jezik otekne, bude gladak, crven i bolan, može da se posumnja na manjak vitamin B6.
Kao posledica, može doći do problema s gutanjem, žvakanjem i govorom.
- Promene raspoloženja
Manjak vitamina B6 može da utiče na raspoloženje i ponekad dovede do depresije, anksioznosti, razdražljivosti ili pojačanog bola, navodi se u studiji objavljenoj 2001. godine u naučnom magazinu Alternative Medicine Review.
Razlog je to što je ovaj vitamin uključen u stvaranje više neurotransmitera, kao što su serotonin (tzv. hormon sreće) i gama-aminobuterna kiselina, koji učestvuju u registrovanju bola i upravljanju emocijama.
- Oslabljen imunitet
Imuni sistem je ključan za odbranu organizma od infekcija, zapaljenja i više vrsta kancera, a manjak vitamina B6 može da ga oslabi, zaključak je studije kineskih stručnjaka objavljene u listu Journal of Immunology Research.
- Umor i manjak energije
Pošto vitamin B6 ima ulogu u proizvodnji hemoglobina, proteina koji prenosi kiseonik kroz organizam, ako ga ima premalo srce može napornije da radi da pošalje krv zasićenu kiseonikom do svih delova tela, pa možemo biti iscrpljeni.
Štaviše, posledica može biti i anemija, navodi Healthline.
- Peckanje i bol u šakama i stopalima
Nedostatak ovog vitamina može da izazove oštećenje nerava pod imenom periferna neruopatija, čiji su simptomi peckanje, sitno probadanje i bol u rukama, šakama, nogama i stopalima.
Oštećenje nerava može da izazove i trapavost, probleme sa ravnotežom i poteškoće u hodanju.
- Različiti napadi
Healthline piše da manjak vitamina B6 može da izazove razne poteškoće u vidu napada, poput grčenja mišića, trzanja ruku i nogu i prevrtanja očima.
Tokom pedesetih godina prošlog veka, kada su novorođenčad hranjena formulom sa premalo vitamina B6, zabeležena je deficijencija ovog vitamina i slični napadi kao posledica.