Ukoliko uvek sipate so na kraju pripreme mesa, pravite veliku grešku.
Pored toga što je važno znati da se sa solju nikad ne preteruje, još jedna važna stavka jeste pravo vreme za soljenje hrane.
Verovali ili ne, to u kojoj fazi pripreme obroka dodajete so utiče i na sam kvalitet obroka.
- Pirinač i testenina - pre kuvanja
Kada spremate paste ili pirinač, obavezno ih posolite pre nego što započenete kuvanje. Naime, prilikom termičke obrade u vodi ove namirnice upijaju slanu vodu i na taj način omekšavaju, pa će ovako posoljena testenina i pirinač biti savršeno mekani.
- Meso - pre kuvanja
Isti je slučaj i s mesom, bez obzira na to da li je u pitanju piletina, teletina, svinjetina itd. Ono se skupi prilikom termičke obrade i ukuse upija naknadno, a začini koje kasnije dodajete biće mnogo bolje apsorbovani ako meso posolite odmah.
- Grašak - na kraju kuvanja
U slučaju graška so se dodaje na samom kraju jer će kuvanje trajati mnogo duže ukoliko se posoli odmah.
- Pečurke - na kraju kuvanja
S obzirom na to da pečurke imaju veliki udeo vode, ako ih posolite odmah, one će prerano pustiti svoje sokove i biti gumenaste.
- Luk - zavisi od cilja
Ako želite hrskav luk u zlatnoj nijansi, stavite so na kraju prženja, a ukoliko vam je plan da luk bude mekaniji i beo, onda ga poselite na samom početku.
Krompir - zavisi od cilja
Ovo povrće spada u namirnice koje najviše upijaju so prilikom termičke obrade, zbog čega se savetuje da se jedan krompir doda u jelo za koje mislite da ste ga presolili. Na taj način on će "pokopiti" sav višak soli.
Kada pripremate jelo koje ima krompir u osnovi, preporučuje se da se planirana količina soli podeli na dva dela i da se najpre posoli na početku — da bi apsorbovao slanu vodu, a zatim i na kraju, za ukus jela.