Verovatno ste se i same više puta ovo zapitale, a odgovori su vrlo jednostavni i važni da biste bolje upoznali svoje telo
Normalan menstrualni ciklus je bitan deo opšteg ženskog zdravlja i funkcionisanja organizma, zbog čega je vrlo važno dobro ga razumeti i znati šta je normalno, a kada postoji razlog za brigu.
Obično žene najviše razmišljaju o redovnosti menstruacije, a ovo su još neka od čestih pitanja.
- Zašto se zove – menstruacija?
Ova reč potiče od latinskog menses, što znači "mesec". Budući da se menstrualno krvarenje uglavnom javlja jednom mesečno, ovaj naziv je prilično logičan.
- Kako znati da li je menstruacija neredovna?
Mnoge žene iskuse neredovnu menstruaciju u nekom životnom dobu, a posebno je to slučaj kod mladih žena, u prvih nekoliko godina jer se ciklus često stabilizuje tek u prve tri godine menstruacije.
Menstrualni ciklus prosečno traje 28 dana, iako je i to individualno – može da traje od 21 do 35 dana. Neredovnim ciklusom obično se smatra onaj koji traje kraće ili duže od od ovog raspona, a ugledni medicinski portal Web MD navodi da se lekaru treba obratiti u sledećim slučajevima:
- propuštate tri ili više menstruacije godišnje
- menstruacija se javlja na više od 35 dana
- menstruacija se javlja na manje od 21 dana
- krvarite običnije nego inače
- krvarite više od sedam dana
- bol je jači nego inače
Stručnjaci ističu da menstruacija ne bi trebalo da kasni više od pet dana, kao i da se ona koja počinje između jednog i četiri dana ranije ili kasnije od očekivanog smatra se normalnom.
- Da li je normalno da se oseća neprijatan miris tokom menstruacije?
Budući da se tokom menstrualnog krvarenja kroz krv izbacuju i bakterije koje su se nalazile unutar vagine, u vrlo vlažnoj sredini, to može da objasni neprijatan miris tokom menstruacije. On nije nužno znak da treba da budete zabrinuti, a u zavisnosti od stepena i tačnog opisa neprijatnog mirisa, postoje različita objašnjenja zašto se on javlja i kada tačno nije normalan.
- Zašto tokom menstruacije imamo češću stolicu?
Čest je slučaj da u danima PMS-a i menstruacije idemo u toalet više puta u toku dana, a u nekim slučajevima je moguće i suprotno – da dođe do zatvora.
Pred sam početak ciklusa, u organizmu raste nivo progesterona, što kod nekih žena može da dovede do promene u gastrointestinalnom traktu u vidu neobjašnjive dijareje ili čak iznenadnog zatvora. Pokazalo se i da kod žena koje imaju hronična oboljenja creva, poput Kronove bolesti, simptomi mogu značajno da se pojačaju u danima menstruacije.
I to nije sve! Pre nego što dođe do krvarenja, u telu se oslobađa prostaglandin, koji stimuliše mišićne kontrakcije u materici. Ona se ljušti zahvaljujući konrtakcijama, a hormoni mogu istovremeno da stimulišu i mišićne kontrakcije u crevima, koja su blizu materice, zbog čega se češće javlja nagon za velikom nuždom. Voda se stoga slabije apsorbuje, pa stolica može da bude mekša.
- Da li je moguće zatrudneti tokom menstruacije?
Verovatnoća da će do začeća doći u danima menstruacije je mala, ali ona ipak postoji. Vreme ovulacije je udaljeno nekoliko dana od krvarenja, pa to smanjuje šansu da ćete zatrudneti u tom periodu, ali postoje izuzeci. Uglavnom se uzima da ciklus traje 28-30 dana, ali ako žena ima kraći ciklus (21-24 dana), znači da ima ovulaciju ranije tokom ciklusa.
Pošto spermatozoidi mogu da žive i do 5 dana u ženskom telu, ako imate odnose pred kraj menstruacije – možete zatrudneti 4-5 dana kasnije s ranom ovulacijom.
BONUS VIDEO
Ginekolog za Kurir TV: Mi smo svi na porođaju u nekom hiperadrenalinskom stanju