Koji su najčešći simptomi insulinske rezistencije? Kako se ona utvrđuje i kada je neophodno posetiti lekara?
Insulinska rezistencija jedno je od stanja o kojima često slušamo u poslednje vreme, budući da je broj osoba koje žive s njom u porastu.
Prema podacima objavljenim u medicinskom časopisu BMC Endocrine Disorders volume 2020. godine, prevalencija obolelnih širom svega se kreće između 15,5 i 46,5 posto među odraslima.
- Šta je insulinska rezistencija?
Dok je dijabetes oboljenje koje se ispoljava jasnim simptomima, insulinska rezistencija je tiho stanje, što znači da može da traje godinama, a da pacijent toga uopšte nije svestan. U međuvremenu, raste njegov rizik za prekomernu težinu, višak holesterola i triglicerida u krvi, deprsije... Zbog svega toga veoma je važno prepoznati IR na vreme.
Insulin je hormon koji luči pankreas i on ima zadatak da potiskuje glukozu iz krvi u ćelije kako bi se iskoristila za prooizvodnju energije. Budući da glukoza u krvotok stiže iz hrane, nivo insulina u krvi raste odmah nakon obroka, a potom se glukoza preusmerava tamo gde je potrebna, a njen nivo u krvi opada.
Međutim, kod insulinske rezistencije, ćelije ignorišu signale insulina i organizam je manje efikasan u iskorišćavanju glukoze. S druge strane, pankreas usled ove situacije počinje da luči još više insulina, a to je stanje koje može da traje godinama.
Ukoliko se pankreas premori od rada, on počinje slabije da stvara insulin i telo ulazi u – dijabetično stanje.
- Šta izaziva insulinsku rezistenciju?
Kako navodi američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, nije do kraja jasno šta izaziva IR, ali rizik povećavaju dijabetes tipa 2 u porodičnoj anamnezi, gojaznost (naročito masne naslage u predelu struka) i neaktivnost.
Važno je, međutim, imati u vidu da ne morate da budete gojazni da biste imali insulinsku rezistenciju.
- Kako prepoznati insulinsku rezistenciju?
Da biste bili sigurni da imate insulinsku rezistenciju, neophodno je da vas endokrinolog uputi na OGTT test, odnosno test opterećenja glukozom, i druge nalaze iz krvi.
Kako navodi američka medicinska platforma WebMD, neki od simptoma insulinske rezistencije su:
- obim struka iznad 101 cm kod muškaraca, odnosno 88 cm kod žena
- očitavanje krvnog pritiska 130/80 i više
- nivo glukoze natašte iznad 100 mg/dL
- nivo triglicerida natašte iznad 150 mg/dL
- nivo HDL holesterola ispod 40 mg/dL kod muškaraca, odnosno ispod 40 mg/dL kod žena
- viseći fibromi (akrokordoni)
- tamne mrlje po koži (Acanthosis nigricans)
Čuvena Klivlendska klinika, neprofitni akademski medicinski centar u Ohaju, napominje da treba obratiti pažnju i na sledeće pokazatelje insulinske rezistencije:
- pojačana žeđ
- učestalo mokrenje
- pojačana glad
- zamućen vid
- glavobolje
- vaginalne i kožne infekcije
- problemi s vidom koji mogu da dovedu do dijabetičkeretinopatije
Ukoliko primetite neke od ovih simptoma, veoma je važno da se obratite svom lekaru.