Za to vreme u šerpi otopiti maslac, dodati paradajz pire i propržiti, pa potom dodati natopljenu tarhanu i dve čaše vode, te dobro izmešati. Uz stalno mešanje kuvati dok ne provri, onda smanjiti vatru i ostavi da lagano vri 15-20 minuta. U čorbu postepeno i uz mešanje dodavati toplu vodu dok se ne utroši svih 7 čaša (ako bi se dodala odjednom, čorba ne bi imala dobru teksturu). Na kraju dodati nanu i alevu papriku i pustiti da baci još jedan ključ.
Ova čorba se smatra lekovitom, obično se priprema zimi i servira veoma topla.
Ipak, ukoliko želite da vaša ukusna čorba traje duže, tarhanu možete pripremiti i na sledeći način.
Tarhana
Tarhana je autentični turski brend. Postoji više recepata za njeno spravljanje, zavsino od kraja zemlje, ali joj svuda pripisuju lekovita svojstva čak i kad su teške bolesti u pitanju. U kućnim uslovima priprema se leti, suši na suncu i čuva u platnenim kesama ili teglama.
Sastojci:
- 5 većih paradajza
- 7-8 glavica crnog luka
- 1 kg crvene mesnate paprike (može i ljuta i slatka)
- 1,5 kg oceđenog kiselog mleka
- 1 l punomasnog mleka, (najbolje kozjeg)
- 1 čaša kuvanih leblebija (po želji)
- 1 paket suvog kvasca
- 1 veza peršuna
- 1 veza mirođije
- Kamena so
- Brašna po potrebi (oko 4-5 kg)
- Nana, majčina dušica, aleva paprika, biber, kim (vrste i količine začinskog bilja mogu se menjati po želji)
Priprema:
Paradajz, papriku i luk iseći krupno, staviti u veliku šerpu, dodati začinsko bilje i po želji posuti kuvanim leblebijama. Povrće preliti sa dve čaše hladne vode i kuvati na laganoj vatri dok ne omekša. Malo ohladiti pa potom propasirati (kroz presu za kuvani paradajz). U dobijeni sok sipati kiselo mleko, mleko, nadošli kvasac, posoliti i dodavati brašna koliko treba da se zamesi testo. Tokom sledećih pet do sedam dana testo povremeno premesiti uz dodavanje brašna.
Glumica obožava specijalitet iz Antepa: Feriha ovako sprema bejran čorbu (FOT
Sledećeg dna testo podeliti na sitne komadiće i ostaviti na sunčanom mestu prekriveno platnom. Povremeno okretati da se ravnomerno suši. Osušeno staviti u kesu i udarati po njoj dok se ne pretvori u prah, potom prosejati i odložiti u tegle ili platnene kese. Ova tarhana može da stoji i do dve godine.