Ako volite da jedete baklavu, obavezno povedite računa o pravilima uz koje će ona biti najukusnija do sad.
Turska baklava je najsočnija poslastica koju neizostavno morate probati ako otputujete u ovu zemlju. Ukus orijenta i slast su neprevaziđeno dobri, ali baklava je obožavan kolač i na ovim prostorima, a srpske domaćic je rado spremaju za posebne prilike, proslave, slave...
Bilo da jedete popularne cigaret ili mrak baklave, ni sa jednim receptom nema greške!
Ipak, u Turskoj se ona jede i bez posebnog povoda, a u svakoj verziji je preukusna.
Hrskavi slatkiš zlatne boje može da se jede i do nekoliko dana, ako vam opstane, ali definitivno je najukusniji nekoliko sati nakon što se napravi.
Međutim, Turkinje pri pripremanju ovog slatkiša vode računa i pridržavaju se određenih pravila, koja možete poštovati i vi da vam baklava bude autentična kao turska.
3 pravila za pripremu turske baklave
- Ručno razvijanje kora. Kore se ručno prave i, uz to, treba da budu izuzetno tanke, što tanje razvijene.
- Šećerni sirup. Šećerni sirup se ne pravi odokativno, već je uvek u razmeri 1:1 sa vodom, a tu se dodaje i limunov sok.
- Pistaći. Naše domaćice prave baklavu s orasima, ali u mlevene orahe obavezno dodajte i pistaće, za pun, autentičan i prelep ukus!
Inače, istorija baklave nije najbolje dokumentovana, a linajverovatnije potiče iz carskih kuhinja Topkapi palate u tadašnjem Konstantinopolju, koja je bila glavna rezidencija osmanskih sultana skoro četiri veka.
Sultani su janjičarima svakog 15. u mesecu Ramazana poklanjali poslužavnike s baklavama u ceremonijalnoj paradi nazvanoj Baklava povorka.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video
Kako se sprema Bajram