Perikone dijeta, način ishrane koji traje 28 dana, veoma je popularan u svetu i među poznatim ličnostima, a evo šta treba da znate o njoj
Španska kraljica Leticija, supruga kralja Felipea VI od Španije, spada u najbolje odevene žene sveta, a izgleda spektakularno u svakoj situaciji, u velikoj meri zahvaljujući njenom savršenom stasu.
Ona je poznata kao zaljubljenica u fitnes, posebno u vežbe za ruke i leđa, što se i vidi, a Daily Mail je pre nekoliko godina pisao da se ona u najvećoj meri oslanja na Perikoneovu dijetu kao glavni način ishrane, kao i da je kombinuje s mediteranskom dijetom.
U pitanju je režim ishrane u koji se "kunu" mnoge svetske zvezde, uključujući glumice Evu Mendez, Kortni Koks, Džuliju Roberts, Kim Katral...
Šta je Perikone dijeta?
Sistem ishrane koji je osmislio dr Nikolas Perikone, poznati dermatolog i nutricionista, veoma je popularna već godinama i mnoge poznate žene tvrde da im je upravo on pomogao da dovedu figuru do savršenstva.
Ova dijeta naglašava vezu između ishrane i brige o koži, a podrazumeva unos hrane bogate antioksidansima i s antizapaljenskim dejstvom. Suština je da se smanji oksidativni stres, za koji se veruje da doprinosi starenju i raznim zdravstvenim problemima.
U pitanju je program koji traje 28 dana, a medicinska platforma Healthline dala je ovoj dijeti ocenu 2,8 na skali 1-5 i ističe da je u pitanju režim koji se fokusira na kratkoročne umesto na dugoročne efekte jer je prilično restriktivna. Ona se umnogome zasniva na namirnicama koje obiluju nutrijentima, pa i ako vaš lekar smatra da ne treba da probate Perikone dijetu, razgovarajte o tome da primenite njene glavne preporuke.
Ključni principi su:
- Unos antiinflamatornih namirnica, kao što su masna riba, lisnato porće, šareno voće i povrće, orašasti plodovi, semenke i maslinovo ulje.
- Isticanje hrane bogate antioksidansima, radi zaštite ćelija od slobodnih radikala, odnosno bobičastog voća, crne čokolade, zelenog čaja, začina poput đumbira i kurkume.
- Davanje prioriteta visokokvalitetnim proteinima, nemasnim izvorima poput živine, jaja i divlje ribe, koji pružaju esencijalne aminokiseline za izgradnju i oporavak tkiva.
- Zdrave masti, poput avokada, orašastih plodova, semenki, maslinovog ulja.
Pri sastavljenju jelovnika važno je voditi se glikemijskim indeksom namirnica. Upravo zbog toga među zabranjenima ima i nekih namirnica koje su poznate kao zdrave, ali imaju glikemijski indeks iznad 50.
Dnevni jelovnik sastoji se od pet obroka: doručka, ručka, večere, dve užine, a obavezan je trening u trajanju od najmanje 20 minuta.
Ukoliko planirate da koristite suplemente, koji će pomoći u sagorevanju masti i proizvodnji kolagena, najpre se konsultujte sa svojim lekarom.
Šta sme da se jede na Perikone dijeti?
Jelovnikom na ovom režimu ishrane dominira riba, kao i druge namirnice bogate omega-3 mastima i proteinima. Preporučuju se još: belance, zeleno povrće, orasi, pasulj, , dinja, kivi, mleko i mlečni proizvodi, citrusno voće, masline, paradajz, jabuke, nektarine i breskve...
Dr Perikone ističe i važnost unosa hrane koja obiluje biljnim vlaknima, zatim, esencijalnim masnim kiselinama i antioksidansima. Tu spadaju: crni i beli luk, jogurt, heljda, klice pšenice, ljuta paprika, koštunjavo voće i semenke, plavo-zelene alge, asai bobice, praziluk., ječam..
Šta ne sme da se jede na Perikone dijeti?
Na spisku zabranjenih namirnica su:
- hleb
- testenina
- pirinač
- krompir
- šećer
- kafa
- crveno meso
- maslac
- margarin
- banane
- bundeva
- lubenica
- šargarepa
- kukuruz
- alkohol
Primeri jelovnika na Perikone dijeti
Prvi primer
- Doručak: omlet od tri jajeta (idealno samo belanca, ali mogu i cela), parče lososa
- Užina: dve kockice tamne čokolade
- Ručak: kuvani pasulj, pečena ćuretina, paradajz
- Užina: šaka borovnica
- Večera: pečen losos s majčinom dušicom i koricom limuna
Drugi primer
Doručak: ovsena kaša od tri kašike pahuljica (ne instant!), sa šakom svećeg bobičastog voća i nekoliko seckanih badema
Užina: dve kockice tamne čokolade
Ručak: 180 g ćuretine s 250 g zelene salate začinjene maslinovim uljem i sokom od limuna, kriška dinje
Užina: šaka kupina ili malina
Večera: pastrmka na žaru, 200 kuvanog brokolija, 60 g mešanog bobičastog voća
Treći primer:
- Doručak: komad lososa (ne dimljenog) u maslinovom ulju, kriška hleba od raženog brašna, nemasni sir i avokado, šolja nezaslađenog čaja
- Užina: dve kockice tamne čokolade
- Ručak: 100 grama piletine začinjeno origanom, paradajz, pet maslina, mešana salata od kuvanih jaja
- Užina: sezonsko voće
- Večera: pečen losos s majčinom dušicom i koricom limuna
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Šta je lavlja dijeta?