Na današnji dan 1914. godine rođena je Hedi Lamar, glumica i žena koju će istorija večno pamtiti
Interesantno je da danas koristimo veliki broj uređaja i principa koje je osmislila i ustanovila čuvena holivudska glumica Hedi Lamar. Njen najveći izum svakako je tajni komunikacioni sistem koji navodi projektile pod vodom uz pomoć radio-signala, a mnogi ističu da se na njega oslanja današnja Wi-Fi konekcija. Pojedini su kasnije tvrdili da je Hedi zapravo prve nacrte ove ideje videla u kancelariji Frica Mandla, svog prvog supruga, istaknutog austrijskog industrijalca, ali ova teorija nikad nije potvrđena.
Iako Lamarova nije imala formalno obrazovanje i bila je samouka, među njenim izumima su unapređen semafor, fluorescentna ogrlica za pse, tableta koja se rastvara u vodi kako bi se dobilo gazirano piće itd.
Među retkima koji su tada znali za Hedine izume bio je bogataš Hauards Hjuz, s kojim je glumica svojevremeno bila u vezi, a kasnije se pisalo da joj je on dao na raspolaganje svoje naučnike i inženjere kako bi realizovala svaku svoju ideju.
Njen doprinos nauci nagrađen je tek 1997. godine, kad joj je fondacija Electronic Frontier uručila nagradu, koju je Hedi prihvatila krajnje skromno.
— Nažalost, nikada nisam bila mudra. Zdravlje sam uzimala zdravo za gotovo. Ljubav sam zahtevala, možda previše i prečesto. A što se tiče novca, njegovu vrednost shvatila sam tek nakon što sam ostala bez njega — istakla je Lamarova.
Iako su je nazivali najlepšom ženom koja je hodala planetom, ona nije imala sreće u ljubavi. Udavala i razvodila šest puta i imala troje dece, od kojih je jedno usvojila.
Nakon što je preminula, jedne prijatne januarske noći 2000. godine na Floridi, njen sin Entoni otputovao je u Austriju noseći urnu s Hedinim pepelom. Rasuo ga je iznad četinara Vinervaldske šume, po želji jedne od poslednjih i najvećih diva.
Pet godina nakon smrti Hedi Lamar, u svim zemljama nemačkog govornog područja ustanovljen je Dan pronalazača, koji se obeležava svakog 9. novembra — na rođendan Bečlijke koja je vođena radoznalošću i ljubavlju prema nauci dala nemerljiv doprinos svetu kakav danas vidimo.