Nekad je ishrana sva pomoć koja vam treba da biste povećali nivo kolagena u orgnaizmu i kvalitet i fleksibilnost kože, a u nekim slučajevima je rešenje pravi izbor kozmetike
Kolagen je najzastupljeniji tip proteina u telu i ključna komponenta kože, a ulazi i u sastav kostiju, mišića, tetiva, krvnih sudova, hrskavice... Nalazi se u brojnim tkivima i ima važnu ulogu u mnogim telesnim funkcijama.
Koliko je kolagen bitan pokazuje i to što se njegov veoma nizak nivo javlja kod ozbiljnih zdravstvenih stanja, od kojih su neka:
- skorbut (koji potiče od manjka vitamina C i dovodi do slabosti, anemije i sporog zarastanja rana)
- bolest krhkih kostiju (osteogenesis imperfecta)
- Ehlers-Danlosov sindrom
Zašto je kolagen važan za kožu?
Kada je nivo kolagena visok, koža je mekana, glatka i čvrsta jer on pomaže ćelijama da se obnavljaju i popravljaju.
On "sarađuje" s drugim supstancama, kao što su hijaluronska kiselina i elastin, kako bi održao elastičnost, volumen i vlažnost kože, a uz to pomaže u stvaranju proteina kao što je keratin, koji formiraju kožu, kosu i nokte.
Na kožu utiču i nivo i sam kvalitet kolagena. Kako starimo, u organizmu se stvara manje određenih vrsta kolagena, pa se smanjuje i njegov kvalitet.
To dalje dovodi do gubitka elastičnosti kože i drugih vezivnih tkiva, bora i opuštenosti kože, ukočenosti zglobova...
Naša tela prirodno proizvode kolagen, koristeći aminokiseline iz hrane bogate proteinima ili kolagenom, poput bujona od kostiju, mesa i ribe.
Međutim, starenje, oštećenje od sunca, pušenje i konzumiranje alkohola smanjuju proizvodnju kolagena, pa nije naodmet pomoći organizmu da se podstakne njegova produkcija.
Kako povećati nivo kolagena?
-
Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina je vrlo važno jedinjenje koje pomaže u podsticanju stvaranja kolagena. U studiji Univerziteta u Vašingtonu objavljenoj 2014. u medicinskom časopisu Wound Repair and Regeneration istraživači su lečili rane kod miševa vodom ili hijaluronskom kiselinom i pokazalo se da su se povrede koje su tretirane hijaluronskom kiselinom oporavljale bolje od onih kod kojih je korišćena vode.
Takođe, nivoi dve vrste kolagena su bili viši u koži oko tih rana.
-
Vitamin C
Ovaj antioksidans se smatra neophodnim za proizvodnju kolagena – kada ga je premalo, to direktno dovodi do niskog nivoa kolagena i potencijalnog opasnog stanja po imenu skorbut. Neki od simptoma skorbuta su problemi s desnima, kožni simptomi, problemi sa zarastanjem rana itd.
Pošto ljudsko telo ne može da proizvodi vitamin C, mora da se unosi ishranom, a postoji mnogo namirnica koje su bogate vitaminom C u velikim količinama.
Suplementi kolagena
Imajte na umu da suplementaciju ne bi trebalo koristiti bez konsultacije s lekarom, koji ima uvid u vaš zdravstveni karton, stanje i medicinsku istoriju i najbolje će proceniti je li vam takav vid dodatka ishrani neophodan.
Previsok nivo kolagena može dovesti do zadebljanja kože i niza drugih problema, pa suplemente nikako ne uzimajte na svoju ruku.
Ginseng (ženšen)
Poznat kao "koren života" ili "koren dugovečnosti", ženšen ima širok spektar zdravstvenih koristi.
Korejski stručnjaci objavili su 2012. godine studiju u listu Journal of Ginseng Research, u kom su zaključili da on može da pomogne u povećanju kolagena u krvotoku. Poznat je po antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima, a istraživači primećuju da može da pomogne i u sprečavanju starenja ćelija kože.
Rezultati laboratorijskog istraživanja objavljeni 2020. u istom časopisu pokazali su da crveni ginseng može da smanji krutost fibroblasta, koji su deo strukture kolagena, a autori studije navode da može da pomogne i u poboljšanju elastičnosti kože.
Antioksidansi
Antioksidansi pomažu u zaštiti tela od slobodnih radikala, a različiti mogu da pomognu i u zaštiti i podmlađivanju kože, recimo, tako što podstiče proizvodnju kolagena.
U medicinskom magazinu Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2013. objavljeno je istraživanje srpskih naučnika iz Niša i Kragujevca, u kom se, kako prenosi Medical News Today, navodi da antioksidansi iz sledećih namirnica mogu biti od značaja za kožu:
- borovnice
- zeleni čaj ili epigalokatehin galat, aktivna komponenta zelenog čaja
- mate
- ekstrakt sladića
- ekstrakt duda
- ekstrakt nara
- ekstrakt kafe
- astragalus
- cimet
- eterična ulja bosiljka, origana i timijana
Retinol i drugi karotenoidi
Karotenoidi, poput retinola i beta karotena, predstavljaju antioksidanse i derivate vitamina A koji mogu da pomognu u poboljšanju zdravlja kože.
Dokazano je da mogu da pomognu u zaštiti kože od sunca tako što sprečavaju UV zračenje da razgrađuje kolagen, a izvori vitamina A u hrani su goveđa jetra, batat (slatki) krompir, bundeva, spanać, šargarepa...
Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, upotreba kreme ili losiona koji sadrži retinol može pomoći u poboljšanju teksture kože, ali ne zaboravite da on ne može da prodre dovoljno duboko da zategne opuštenu kožu.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Jesu li kreme za sunčanje zaista kancerogene?