dragoceni saveti

Ne koštaju ništa, a mogu da vam produže život: 5 stvari zbog kojih će vam sigurno pasti nivo holesterola

Bez obzira na to imate li blago ili ozbiljno povišen nivo holesterola u krvi, ove promene u životnom stilu mogu vam biti od velike pomoći.

Povišene vrednosti holesterola povećavaju rizik od oboljenja srca i krvnih sudova.foto: Shutterstock, fizkes

Povišen holesterol povećava rizik od bolesti srca i srčanog udara, pa je veoma važno redovno i pravilno koristiti lekove koje vam je propisao lekar, a svaki stručnjak će vas posavetovati da u svoj životni stil uvedete određene promene.


Bez obzira na to smatra li vaš lekar da je stanje za lekove ili vam je nivo holesterola tek blago povišen, ako poslušate ove savete, svakako ćete uskoro biti zadovoljniji.


Na sajtu ugledne američke klinike Mejo ističe se da za one koji već koriste lekove izvesne promene u načinu života mogu da poboljšaju njihov efekat, a na zvaničnom sajtu ove bolnice ističu se sledeće preporuke lekara.

1. Jedite hranu za srce.


Nekoliko promena u jelovniku može da pomogne u snižavanju holesterola i poboljšanju zdravlja srca, a to su snižen unos zasićenih masti, eliminacija trans masti iz ishrane, povećano konzumiranje omega-3 masnih kiselina, više rastvorljivih vlakana u hrani i protein surutke iz mlečnih proizvoda.

 

Riba je poznata po visokom udelu omega-3 mastifoto: Shutterstock / Jacek Chabraszewski

2. Vežbajte većinu dana u nedelji i povećajte fizičku aktivnost.


Vežbanje može poboljšati nivo holesterola u krvi, a umerena fizička aktivnost može pomoći u podizanju nivoa HDL (tzv. dobrog) holesterola, odnosno lipoproteina visoke gustine. Uz saglasnost lekara, praktikujte treninge pet puta nedeljno, u trajanju od najmanje pola sata, ili energične aerobne aktivnosti po 20 minuta triput nedeljno.


Uključivanje fizičkih aktivnosti, čak i u kratkim intervalima nekoliko put adnevno može vam pomoći da počnete da gubite na težini.


Razmislite o tome da svakodnevno idete u brzu šetnju tokom pauze, idete na posao biciklom, počnete da se bavite svojim omiljenim sportom. Da biste ostali motivisani, pomoći će vežbanje s prijateljem ili pridruživanje nekoj grupi.


3. Prestanite da pušite.


Prestanak unosa duvanskog dima može da poboljša nivo "dobrog" holesterola pokazala su istraživanja, a prednosti ćete videti brzo. Već 20 minuta nakon što prestanete da se smatrate pušačem, vaš krvni pritisak i otkucaji srca će početi da se oporavljaju od skokova koje izazivaju cigarete, a tri meseca kasnije će početi da se poboljšavaju funkcija pluća i cirkulacija.

 

Ukoliko postoji previše holesterola u krvi, on se može kombinovati s drugim supstancama i formirati plak, koji se lepi za zidove krvnih sudova. foto: Kateryna Kon/Shutterstock

U roku od godinu dana nakon što prestanete da pušite, rizik da ćete razviti neku bolest srca biće upola niži!


4. Smršajte.


Čak i svega nekoliko kilograma viška može doprineti povišenom holesterolu, a Mejo piše da svoj proces mršavljenja počnete sitnim koracima: ako pijete slatka pića, pređite na vodu.

 

Grickajte kokice ili perece, ali vodite računa o kalorijama. Ako žudite za slatkišima, jedite nešto s malo ili bez imalo masti. Pokušajte da uključite aktivnost u svoju svakodnevicu, tako što ćete parkirati malo dalje nego što vam je potrebno ili ići stepenicama umesto liftom.

5. Pijte alkohol samo umereno.


Umereno konzumiranje alkohola je povezano s višim nivoima HDL holesterola, ali koristi nisu dovoljno jake da bi se alkohol preporučio nekome ne pije u opšte.

 

Dakle, ukoliko već pijete alkoholna pića, obavezno to činite umereno, a za zdrave odrasle osobe to znači najviše jedno piće dnevno za žene i muškarce starije od 65 godina, odnosno do dva pića dnevno kod muškaraca starih 65 i mlađih.

 

Oprezno s alkoholnim pićima ako imate visok holesterol!foto: Shutterstock/Valentyn Volkov

Previše alkohola može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući visok krvni pritisak, srčanu insuficijenciju i moždani udar.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Dr Raičević o šlogu