sve može da bude kako ste zamislili

Menstruacija na letovanju: Šta bi trebalo da znate + korisni saveti da vam ne pokvari odmor

Menstruacija na letovanju — mitovi i saveti

menstruacija i letovanje: šta treba znati i da li može da predstavlja problem?foto: Photoroyalty/Shutterstock

Kada je u pitanju menstruacija, postoji dosta mitova: od privlačenja ajkula (što se neće desiti), do mogućnosti trudnoće (ovo jeste moguće)... Najbolji način da se preduprede razne "bapske priče" jeste da se otvoreno priča o menstruaciji. Jedna od situacija koju nijedna žena ne voli jeste kada se udruže menstruacija i letovanje.

 

Ako ste pošli na plažu ili provodite dan pored bazena, a znate da će vam stići menstruacija ili je nenadano poranila, evo šta bi trebalo da znate, posebno ako se pitate da li su pogodni ulošci, tamponi ili nešto sasvim drugo...

 

 

Menstruacija ne staje ako ste u vodi!

 

Možda ćete osetiti da se krvarenje smanjuje zbog pritiska vode, ali ciklus ne prestaje. Zato vam, logično, treba zaštita, kao i kada niste na letovanju.

Svakako, ne treba da brinete oko toga da li će neko primetiti da imate menstruaciju, jer je to nešto potpuno normalno, ali ne morate ni da izbegavate vodu.

 

Imate nekoliko opcija, u zavisnosti od toga koja vam je najudobnija:

 

 

  • Tamponi

 

Oni su sjajna opcija, diskretni su, laki za korišćenje, ali važno je da redovno menjate tampon i perete ruke pre upotrebe istog. U retkim slučajevima, pogrešna upotreba tampona može da vodi do toksičnog šok sindroma, koji može da vam ugrozi život.

 

da li su ulošci i tamponi pogodni za korišćenje tokom menstruacije na letovanju?foto: Kunlanan Yarist/Shutterstock
  • Menstrualne čašice

 

Menstrualne čašice su sve popularnije kod nas, a smatraju se generalno bezbednijim od tampona. Takođe, upijaju više krvi nego tamponi ili ulošci, a mogu se koristiti uglavnom više puta. Moraju se menjati svakih 6 do 12 sati, u zavisnosti od toga koliko krvarite i vodite računa o higijeni.

 

Tu su i menstrualni diskovi, gaćice za dane ciklusa... Ipak, ono što je u kategoriji ne, nikako jesu ulošci. Oni se ne preporučuju jer je njihova svrha da apsorbuju tečnost, tako da neće samo apsorbovati krv, već i vodu oko vas. Neće vam biti udobno, a velika je šansa da ćete ga izgubiti u vodi. Ipak, ne postoji pravilo koje kaže da ne smete da ga nosite ako baš nemate drugu opciju, piše Healthline; samo budite sigurni da je uložak sigurno pričvršćen i menjajte ga redovno.

 

možda menstruacija na letovanjju nije prijatna, ali ne mora vam sasvim upropastiti odmorfoto: beton studio, Shutterstock

Koji su najčešći mitovi?

 

Mit #1

Svi će znati da sam "na dobitku".

 

Neće, osim ako im vi sami ne kažete.

 

Mit #2

Procureću u vodi.

 

Sve i da se to desi, oko vas je čitavo more, pa su šanse da neko to primeti, maltene, ravne nuli.

 

 

Mit #3

Plivanje nije higijenski.

 

Zapravo, hemikalije koje se koriste u bazenima su tu da ga održe čistim, kao i da preveniraju prenošenje bilo kakve bolesti putem krvi.

 

Ono što jeste bonus jeste to da plivanje zapravo pomaže relaksiranju grčeva izazvanih PMS-om.

 

Šta svakako morate zapamtiti:

 

  • Kupanje nije zabranjeno, ali ne zaboravite da budete umereni i da menjate redovno tampone.
  • Ako krvarite jače ili obilnije, sačekajte dan ili dva. 
  • Izlaganje direktnom suncu nikome nije preporučljivo.
  • Ako nakon godišnjeg odmora primetite svrab, neobičan sekret, neprijatan miris ili bilo kakvu promenu, javite se svom ginekologu.
  • Ako želite da koristite tablete za odlaganje menstruacije, najpre se konsultujte sa svojim ginekologom.