Da li je mudro i bezbedno jesti koru pomorandže? Kako se ona jede u svetu? Koje su negativne strane, a koje pozitivne?
Pomorandže spadaju u omiljeno voće širom planete, a svakako su najpopularniji citrus.
Ona obiluje hranljivim materijama, najpoznatije su po obilju superzdravog vitamina C, a koru pomorandže obično bacamo bez mnogo razmišljanja.
Prema pisanju medicinske platforme Healthline, i kora pomorandže je jestiva i, štaviše, bogata nutrijentima koji su vrlo značajni za zdravlje!
- Pozitivne strane konzumiranja kore pomorandže
Kako se navodi u bazi podataka Food Central, koju je sastavilo američko Ministarstvo poljoprivrede, kora ove voćke sadrži više hranljivih materija, a samo neke od njih su:
- biljna vlakna
- vitamin C
- biljna jedinjenja kao što su polifenoli
- provitamin C
- riboflavin
- tijamin
- vitamin B6
- kalcijum
Štaviše, jedna kašika (6 grama) kore pomorandže pruža 14% preporučenog dnevnog unosa vitamina C, odnosno skoro tri puta više neko "meso" ove voćke. Ista količina daje nam i četiri puta više vlakana nego unutrašnjot pomorandže.
Takođe, skoro 90 posto esencijalnih ulja u kori pomorandže se sastoji od limonena, organskog jedinjenja koje se istražuje zbog svojih antizapaljenskih i antikancerogenih svojstava. To uključuje i prevenciju raka kože, što je pokazala studija stručnjaka Univerziteta u Arizoni, objavljena 2000. godine u medicinskom magazinu Nutrition and Cancer.
- Negativne strane konzumiranja kore pomorandže
Uprkos tome što kora pomorandže nesumnjivo obiluje korisnim hranlivim materijama, postoje i aspekti zbog kojih nije najpreporučljivije jesti velike količine ovog dela voćke.
1. Ostaci pesticida
Budući da se pri uzgajanju često koriste pesticidi da bi se pomorandže zaštitile od buđi i insekata, oni mogu da se zadrže na kori. Studija estonskih stručnjaka objavljena 2007. u listu Proceedings of the Estonian Academy of Sciences pokazala je da je u pomorandžama nivo pesticida koji se zadržao u unutrašnjosti voćke vrlo nizak ili čak da izostaje, ali ih kora ima u značajnim količinama.
Istaživanja povezuju unos pesticida sa nizom negativnih efekata, a među njima su povišen rizik za razvoj raka i hormonsku disfunkciju, zaključili su grčki naučnici 2011. u studiji objavljenoj u magazinu International Journal of Environmental Research and Public Health.
2. Može teško da se vari
Zbog čvršće strukture i visokog udela vlakana, kora pomorandže mogla da bi da se vari nešto teže, naročito ako gutate veće komade. Neke od posledica mogu biti nadimanje i gasovi.
3. Neprijatan ukus i tekstura
Naravno, prva stvar zbog koje je svakome odbojna kora pomorandže jeste gorak ukus i njena tekstura koja ne odaje utisak jestivosti. Kora je, uz to, suva i teško se žvaće.
- Kako se jede kora pomorandže?
Ukoliko pak želite da probate da dodate svojoj ishrani koru pomorandže, to možete olakšati na sledeći način:
- isecite koru pomorandže na tanke trake i dodajte je u salatu ili smuti
- kandirajte koru pomorandže
- dodajte u domaći džem od pomorandže
- narendajte je u jogurt, ovsenu kašu, mafine, preliv za salatu ili marinadu
U svakom slučaju, kako god da je koristite, obavezno je najpre dobro operite.