Ovu biljku su monasi najpre gajili, a ona je danas prilično zapostavljena, kao i njena lekovita svojstva.
Uvek želimo da na prirodan način pomognemo organizmu, unesemo dovoljno vitamina i otklonimo određene tegobe, a često nam rešenje leži u prirodi, pored, naravno, redovnih lekova koje pijemo.
Ova biljka je nekad bila divlja i rasla u šumi, a za njen sok važi da je aromatičan, ukusan i zdrav.
Ribizla zaslužuje dosta pažnje zbog svoje riznice vitamina i minerala, najviše sadrži vitamina C.
Sok od crvene ribizle sadrži dosta vitamina E koji pomaže organizmu da apsorbuje askorbinsku kiselinu, sadrži karotin i vitamin B. Ono što iznenađuje jeste da je količina vitamina E u ribizli, veća od sadržaja ovog vitamina u svim drugim voćkama.
Pored svega ovoga, ovo voće je bogato i kalijumom, kalcijumom, gvožđem, fosforom i magnezijumom.Zahvaljujući svemu ovome, olakšava glavobolje, stimuliše apetit, jača imunitet, ubrzava metabolizam.
Ima neverovatan efekat na krvne sudove, poboljšava sastav krvi i normalizuje funkciju jetre, kao i krvni pritisak.
Posebno je značajan za osobe obolele od multiple skleroze jer ima jak antisklerotični efekat, a pogodan je i u borbi sa otocima.
Ribizla je sa svojim lekovitim svojstvima zaslužila da je konzumirate svakodnevno.
Sok od crvenih ribizli se pravi vrlo jednostavno i ne mora da se kuva.
Potrebno vam je:
1 kg crvenih ribizli
1 kašika limuntusa
1 kg šećera
750 mL vode
Izgnječite ribizle i u dobijenu smesu dodajte limuntus, poklopite i ostavite da stoji 24 sata. Nakon toga dodajte šećer i vodu, promešajte i procedite kroz gazu. Dobijeni napitak sipajte u boce koje ćete hermetički zatvoriti i čuvati u frižideru.
Najbolji efekat ćete postići, naročito kada je u pitanju spuštanje krvnog pritiska i prevencija ateroskleroze, ukoliko pomešate sok od ribizle i med u razmeri 1:2. Svakodnevno konzumiranje soka od ribizle ili njenih drugih mešavina trebalo bi da izbegavaju osobe koje su preživele infarkt ili imaju krvne ugruške.