Usled starenja, vid neminovno slabi s godinama, a redovnom konzumacijom ovih namirnica mogli biste značajno da odložite neizbežno
Izuzetno dobar vid je danas skoro pa retkost ― konstantno naprezanje očiju zbog korišćenja pametnih telefona, kompjutera i televizora jako utiče na dioptriju, pa sve više ljudi nosi naočare ili kontaktna sočiva. Osim tehnologije udeo u slabljenju vida ima i genetika, ali i, verovali ili ne, nezdrava, jednolična ishrana.
Ipak, naučnici su dokazali da konzumacija određenog voća i povrća može pomoći u zaštiti od bolesti oka i, uopšte, da poboljša vid!
Promene na oku usled starenja su, nažalost, neizbežne, ali mogu da se uspore. Neophodne minerale, vitamine, antioksidanse i druge biološki vredne materije koji pomažu vidu unosimo pravilnom ishranom. Takva hrana nije ni skupa: blagotvoran uticaj na zdravlje očiju i celokupan organizam imaju namirnice koje je stvorila priroda. Nije džabe rečena izreka da je u prirodi spas!
Evo koje namirnice utiču na bolji vid.
- Narandžasto voće i povrće
Svima nam je poznato odmalena da šargarepa i drugo narandžasto voće i povrće poboljšavaju zdravlje očiju i štite vid. Tajna je u tome što ove namirnice sadrže beta-karoten i likopen. U telu se beta-karoten pretvara u vitamin A, koji se opire oksidativnom oštećenju na sočivu i sprečava degenerativne promene katarakte.
- Bobičasto voće i citrusi
Ovi plodovi su bogati vitaminom C i za njih se dokazalo da smanjuju rizik od očne mrene i katarakte.
- Paradajz
Likopen iz paradajza, slično kao lutein iz zelja pomaže vašim očima da se odbrane od štetne i prejake svetlosti. Paradajz je bogat i vitaminom C, koji podstiče brže obnavljanje ćelija oka.
- Bademi
Imaju vitamin E koji služi za prevenciju od katarakte,a jedna šaka obezbeđuje oko pola dnevne doze vitamina E.
- Kikiriki
Ključni sastojci kikirikija su vitamin E i omega-3 masne kiseline. Vitamin E dokazano štiti od mrene i senilne makularne degeneracije, a osobe koje imaju nizak nivo omega-3 masnih kiselina (DHA i EPA), može da se desi da dobiju bolesti oka kao što su dijabetička retinopatija, oštećenja krvnih žila mrežnjače koja mogu da uzrokuju slepilo.
- Riba
Tuna, losos, skuša, inćuni i sadrže omega-3 masne kiseline, takođe odlično utiču i na zdravlje oka. Riba je izvor EPA i DHA, dve omega-3 masne kiseline koje su važne za zdravlje ćelija oka. Može da zaštiti od sindroma suvih očiju i makularne degeneracije.
- Zeleno lisnato povrće
Povrće iz ove grupe sadrži mnoštvo hranjivih materija poput kalcijuma, vitamina A, B12, C. Brokoli, spanać, zelena salata i kelj daju očima potrebne minerale i vitamine, a nivo antioksidanasa u njima je ogroman. Štite mrežnjaču od UV zračenja i sprečavaju degeneraciju oka. Redovna upotreba zelenog lisnatog povrća može smanjti probleme s vidom i kataraktom. Preporuka je da se to povrće ne prekuva kako se ne bi smanjila nutritivna vrednost.
- Ostrige
Bogat su izvor cinka i minerala. Cink omogućava vitaminu A da proizvede pigment melanin koji štiti oči i koji je povezan sa poboljšanim noćnim vidom. Preporučuje se 40 do 80 mg cinka na dan, a tu količinu ćete naći u šest ostriga (76,3 mg cinka). Pored njih, namirnice koje su bogate cinkom su govedina, grašak i orasi, ali ostrige su na prvom mestu po sadržaju ovog minerala.
- Jaja
Odličan su izvor sumpora i cisteina, dve komponente tripeptida glutationa, koji čuva sočivo od oksidativnog oštećenja. Žumance je glavni izvor luteina, kao i esencijalne masne kiseline, cink i B vitamin.
- Ćuretina
Isto kao i govedina, ćuretina je bogata cinkom, vitaminima B kompleksa, fosforom, proteinima i drugim zdravim sastojcima koji štite od nastanka katarakte.
- Kinoa
Takođe ima nizak glikemijski indeks i smanjuje rizik od senilne makularne degeneracije za osam posto. Uvrstite u ishranu integralne žitarice poput kinoe i zamenite njima rafinisane ugljene hidrate poput belog hleba.