važno je znati

Počnite već DANAS: 5 prirodnih načina da pomognete svojim plućima kad je vazduh zagađen

Svake godine od posledica aerozagađenja u Srbiji umre u proseku 6.600 ljudi, a na čitavom evropskom tlu više od pola miliona stanovnika, pokazalo je istraživanje Svetske zdravstvene organizacije iz 2019. godine

foto: Shutterstock

Bez obzira na to imate li neko hronično respiratorno oboljenje ili ste (aktivni, pasivni ili bivši) pušač, zagađenje vazduha je najveći neprijatelj vaših pluća! Disanje u područjima u kojima je vazduh pun štetnih materija može da ošteti ovaj vitalni organ, čije je zdravlje važno za opšte stanje organizma.

 

  • Inhalacija


Jedan od najefikasnijih načina da "očistite pluća" jeste terapija vodenom parom, odnosno inhaliranje, jer se na ovaj način "otvaraju" disajni putevi i olakšava izbacivanje sluzi.


Pored vrele vode, pomažu inhalacije uz pomoć biljaka, recimo bosiljka, i eteričnih ulja. Ova metoda omogućava brzo olakšanje kod poteškoća s disanjem.

 

  • Kontrolisano kašljanje


Kašalj je, iako neprijatan, koristan alat ljudskog tela — to je prirodan način izbacivanja toksina "zatočenih" u sekretu u disajnom traktu. Uz kontrolisani kašalj, iz pluća se izbacuje suvišan sekret.


Uz to, u zagađenim sredinama suv kašalj je uobičajena reakcija na vazduh lošeg kvaliteta, a njime se izbacuju sluz i prašina, pa se ne treba suzdržavati kada osetite potrebu za kašljanjem. Koristiće i uvežbavanje kontrolisanog kašlja.

 

foto: Shutterstock
  • Zeleni čaj


Jedna od brojnih pozitivnih strana konzuimiranja zelenog čaja je i čišćenje pluća! On sadrži brojne antioksidanse koji smanjuju zapaljenske procese u plućima, štiti nežna tkiva u ovom organu od štetnih efekata utisanja dima, a jedno istraživanje koje je sprovedeno u Južnoj Koreji pokazalo je na uzorku od hiljadu učesnika da osobe koje dnevno piju dve šolje zelenog čaja imaju bolju funkciju pluća od onih koji ga ne konzumiraju.

 

  • Ishrana s antizapaljenskim dejstvom


Namirnice koje deluju protivupalno takođe učestvuju u čišćenju disajnih puteva i olakšavaju poteškoće s disanjem, a tu spadaju kurkuma, višnje, masline, kupusasto povrće, pasulj, orasi... Takođe, koristiće vam i izbegavanje prerađene hrane.

 

  • Med


Ovo malo čudo prirode ima brojne prednosti: delue antioksidativno, antizapaljenski i antimikrobno, a jedan je od najpoznatijih prirodnih lekova za zdrava pluća u brojnim kulturama širom svega. Med nije sredstvo za čišćenje pluća i ne sme da se koristi kao lek jer ne postoje relevantne studije koje dokazuju da on može da se primenjuje na ovaj način, ali je prepun korisnih jedinjenja, pa vam jedna kašičica dnevno može značiti tokom sezone virusa.