Ruralne populacije sa potencijalnom izloženošću divljim glodarima su u opasnosti

Hantavirusi su grupa virusa koje prenose glodari koji izazivaju bolest kod ljudi. Hantavirusi pronađeni u Evropi i Aziji izazivaju oblik bolesti bubrega koji se zove hemoragična groznica sa bubrežnim sindromom (HFRS).
Hantavirusi u Americi napadaju pluća, izazivajući hantavirusni plućni sindrom (HPS). HPS je identifikovan kao bolest koja se pojavila u SAD 1990-ih.
Kako Hantavirus utiče na vaše telo?
Hantavirusi inficiraju ljude kada se udišu. Ako virus dospe u vaša pluća, može da inficira ćelije koje oblažu male krvne sudove u plućima, uzrokujući da oni postanu „propusni“. Krvni sudovi koji propuštaju omogućavaju tečnosti da ispuni pluća što otežava disanje.
Kada virus inficira srce, oštećenje smanjuje njegovu sposobnost da pumpa krv po telu. Ovaj neuspeh izaziva veoma nizak krvni pritisak („šok“) jer kiseonik nije dostupan svim ćelijama tela. Ovo može brzo dovesti do otkazivanja većine ili svih organa i može brzo dovesti do smrti.
Ko je u opasnosti?
Ruralne populacije sa potencijalnom izloženošću divljim glodarima su u opasnosti. Postoje slučajevi da pacijenti razvijaju HPS bez očiglednog kontakta sa glodarima, ali je moguće da nisu prepoznali svoju izloženost.

Pošto je HPS bolest koja se prenosi vazduhom koja se prenosi pljuvačkom, urinom ili izmetom glodara, možda nikada nećete videti glodara, a i dalje udisati vazduh kontaminiran virusom. Dok je udisanje sićušnih kapljica virusa najčešći način zaraze, drugi putevi infekcije uključuju ujed zaraženog glodara, dodirivanje nečega kontaminiranog virusom, a zatim dodirivanje usta ili potencijalno jedenje hrane kontaminirane zaraženim glodarom.
U ovim slučajevima, svest o drugim slučajevima HPS-a u oblasti i sumnjivim znacima i simptomima trebalo bi da vas upozori da potražite pomoć i lekare da uspostave ranu dijagnozu i lečenje.
Koji su simptomi Hantavirusa?
Pošto HPS utiče na malu populaciju, period „inkubacije“ nije poznat. U većini zabeleženih slučajeva, simptomi se razvijaju 1 do 8 nedelja nakon izlaganja. Rani simptomi, kao što su groznica, suv kašalj, bolovi u telu, glavobolja, dijareja i bol u stomaku, slični su mnogim drugim virusnim bolestima. Ovo može sprečiti dijagnozu HPS-a pre nego što bolest napreduje.

Ako početni simptomi nisu povezani sa izloženošću hantavirusu i ako se ne leče, kasni simptomi će se pojaviti brzo. Ovi simptomi uključuju kašalj i kratak dah, koji su rezultat propuštanja krvnih sudova i dovode do sakupljanja tečnosti u plućima, krvarenja i neispunjavanja srca. Kombinacija ovih promena može dovesti do šoka, otkazivanja nekoliko organa, pa čak i smrti.
Imajući ovo na umu, ključni simptomi i znaci na koje treba obratiti pažnju (sa istorijom izloženosti glodarima) uključuju:
- Groznica veća od 38,3 celzijusa, drhtavica, bolovi u telu, glavobolje
- Mučnina i povraćanje i bol u stomaku
- Suv kašalj praćen brzim početkom otežanog disanja

Kako se dijagnostikuje hantavirus?
Dijagnostikovanje HPS-a može biti izazovno jer rani simptomi oponašaju grip. Trenutno ne postoje testovi koji se koriste za dijagnozu HPS-a, zbog čega je istorija izloženosti glodarima praćena groznicom i umorom snažan pokazatelj infekcije. Ako ste zabrinuti da ste možda bili izloženi, trebalo bi da se odmah obratite svom lekaru.
Kako se leči hantavirus?
Ne postoji specifičan tretman za hantavirusnu infekciju. Međutim, ako se virus uhvati rano i pacijent dobije medicinsku negu u jedinici intenzivne nege (ICU), verovatno će se poboljšati. Lečenje u intenzivnoj intenzivnoj je uglavnom podržavajuće i može uključivati intubaciju i terapiju kiseonikom, nadoknadu tečnosti i upotrebu lekova za održavanje krvnog pritiska.

Ponekad se antivirusni lekovi, kao što je ribavirin, koriste za lečenje drugih sojeva hantavirusa i povezanih infekcija. Međutim, nijedna velika ispitivanja nisu dokazala da funkcionišu, ali lekari mogu pokušati u veoma teškim slučajevima.
Oporavak može biti spor, a pacijenti se često žale na slabost, umor i poremećenu toleranciju vežbanja.
Bonus video:
Virus kosi decu po vrtićima