Sve češće se može čuti da preterivanje s kremama sa zaštitnim faktorom može da dovede do manjka vitamina D, a ima li u ovoj tvrdnji istine?
Ukoliko poštujete smernice dermatologa o negovanju kože tokom leta i zaštiti od štetnog dejstva sunčevih zraka, već ste uradili veliku stvar za svoje zdravlje proteklih nedelja!
Kreme sa zaštitnim faktorom postale su neophodnost, pa ih stručnjaci preporučuju čak i u danima kada sunce nije jako, a tokom leta i po najvećim vrućinama se upotreba SPF proizvoda podrazumeva.
Međutim, u poslednje vreme se često na društvenim mrežama može pročitati da korišćenje zaštite od sunca može da spreči proizvodnju vitamina D i dovede do njegovog nedostatka. Da li je to istina ili je u pitanju teorija zavere?
Da li SPF blokira stvaranje vitamina D?
Kreme sa zaštitnim faktorom pomažu u blokiranju štetne ultraljubičaste B svetlosti, koja može da ima niz negativnih efekata kada je reč o zdravlju kože. Međutim, UVB zraci su upravo ono što telo koristi da prirodno proizvede vitamin D, pa ne čudi što ovo pitanje izaziva zabrinutost.
Ovakvi proizvodi prave se filterima koji reflektuju ili apsrobuju sunčevu svetlost, čime je sprečavaju da ona dopre do živih ćelija i ošteti ih. Kada se primenjuju pravilno, kreme s visokim faktorom zaštite kao što je SPF 30 blokiraju visok procenat UVB zraka. Međutim, iako to znači da manje zraka može dopreti do organizma, proizvodnja vitamina D se ne blokira u potpunosti.
Kako navodi medicinska platforma Healthline, pojedine studije su pokazale da krema sa SPF-om 30 ili većim može da snizi stvaranje vitamina D u organizmu za 95-98 odsto. Međutim, više naučnih istraživanja je utvrdilo da upotreba kreme sa zaštitnim faktorom zapravo ima vrlo mali uticaj na nivo vitamina D u krvi tokom leta.
Tako je studija objavljena 1995. u medicinskom časopisu Archives of Dermatological Research pokazala da niko od učesnika istraživanja, uključujući one starije od 70 godina, nije imao nivo vitamina D izvan normalnog referentnog opsega tokom ekseperimenta.
Do sličnih saznanja došlo se i studijom iz 1998, objavljenom u listu British Journal of Dermatology, čiji je zaključak da klinički propisana krema za sunčanje s faktorom zaštite 15 ne smanjuje koncentraciju vitamina D u serumu dovoljno da izazove promene u funkciji paratiroidne žlezde ili metaboličkih markera.
Novije istraživanje, iz 2017, čiji su nalazi objavljeni u magazinu Archives of Osteoporosis, pokazalo je da sredstva za zaštitu od sunca blokiraju nivo vitamina D u krvi minimalno, kao i da ne povećava rizik od osteoporoze.
Svakako, potrebno je još istraživanja, a Healthline napominje da je većina ovih studija sprovedena u kratkom vremenskom periodu.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Rak kože nije jedini rizik usled prekomernog izlaganja suncu