Simptomi i uzroci koprivnjače i osipa mogu da budu slični, a veoma je važno prepoznati ih
Koža, kao najveći i najizloženiji organ, podložna je raznim promenama, koje nije uvek lako identifikovati, a jedno od posebno zabrinjavajućih stanja je koprivnjača (urtikarija).
Šta je koprivnjača?
Urtikarija predstavlja upalu kože koja nastaje kada imunološki sistem organizma oslobađa histamin, koji dovodi do veće popustljivosti malih krvnih sudova i, samim tim, otoka kože.
Koprivnjača može biti akutna (kada se javlja nakon konzumiranja određene hrane ili dolaska u kontakt s određenim okidačem) i hronična (koja može da traje mesecima ili čak godinama i retko je izaziva određeni okidač).
Mnogi, međutim, nisu sigurni kako tačno izgleda urtikarija i na koji način je razlikovati od običnih osipa.
Koja je razlika između koprivnjačnje i osipa?
Koprivnjačom ili urtikarijom smatraju se uzdignute kvrge, iznad nivoa kože, koje svrbe i mogu da budu manje ili veće. Ponekad su crvene, ali mogu da budu i boje kože, a mogu da se povuku brzo ili da traju duže.
Urtikarija može da se raširi po celom telu ili samo u lokalizovanim područjima.
Što se tiče osipa, u pitanju su promene u boji i teksturi kože koje mogu i ne moraju da imaju izbočima. Isto tako, i svrab može, ali ne mora da se pojavi, piše Healthline, a mogu uzrokovati da koža deluje grubo i da izgleda ispucalo ili ljuspavo.
Glavna razlika je to što , za razliku od koprivnjače, osip ne svrbi uvek. Može da boli ili da čini da se osećate kao da vam je koža iritirana, poderana ili da sve prati osećaj neprijatnosti, a takođe može da se javi po celom telu ili na jednom ili dva regiona kože.
Simptomi koprivnjače i simptomi osipa
Urtikarija srbi – to može biti vrlo intenzivno ili blago, dugotrajno ili kratko. Često će se pre izbočina na koži najpre javiti upravo svrab, a nekada se te dve stvari dešava istovremeno.
Uglavnom se koprivnjača javlja klasterima, koji mogu izbiti bilo gde na telu, a urtike mogu da budu sitne poput tačke ili mnogo, mnogo veće, a promenljivi su i oblik i veličina.
Kada je reč o osipu, on ponekad može da izgleda ili da stvara osećaj kao koprivnjača, ali osip može da bude ljuspav, crvenkast, prošaran plikovima, brazdama. Može da boli i da učini da koža bude topla na dodir, dok područja zahvaćene kože mogu ponekad da budu otečena.
Šta izaziva koprivnjaču, a šta osip?
Koprivnjača ili urtikarija može nastati kada imuni sistem otpusti previše histamina u telo, što je često uzrokovano alergijskom reakcijom.
Smatra se, piše Healthline, da su alergije glavni uzrok koprivnjače, pa je možete dobiti ako jedete ili pijete nešto na šta ste alergični ili dođete u kontakt u okruženju s nečim na šta ste alergični.
Dodatni uzroci uključuju:
- lekovi
- spoljna temperatura
- sunčeva svetlost
- anksioznost i nervoza
- određene bakterijske i virusne infekcije, kao što su streptokok i infekcije urinarnog trakta
Ipak, u nekim slučajevima, možda neće biti jasno šta je izazvalo urtikariju.
Osip ima širok spektar potencijalnih uzroka, uključujući alergijske reakcije, a neki od izazivača su:
- kontaktni dermatitis
- alergijski ekcem
- psorijaza i druga medicinska stanja poput lupusa, pete bolesti i impetiga
- virusne i bakterijske infekcije kože, kao što je celulitis
Kako se tretiraju koprivnjača i osip?
Koprivnjača često nestaje sama, ali je korisno da se identifikuje šta ih je izazvalo – ako to znate, moći ćete da izbegnete izlaganje alergenu koji izaziva reakciju, pa se urtike više neće vrati.
Nažalost, nije uvek tako jednostavno.
Ako i dalje imate koprivnjaču, postoji nekoliko kućnih tretmana pomoću kojih možete pokušati da ih se rešite. To uključuje:
- uzimanje oralnih antihisteminika
- nanošenje kortizonske kreme na to područje
- nanošenje kalaminskog losiona na to područje
- upotreba obloga sa hladnom vodom
- nošenje široke odeće koja ne iritira kožu
- izbegavanje izlaganja suncu
Koprivnjača može da traje satima, danima, nedeljama ili duže, a kada je hronična može da zahteva agresivniji medicinski tretman, poput antihistaminika koji se dobijaju na recept,oralni kortikosteroidi ili biološki lekovi. Teški slučajevi mogu da zahtevaju i injekciju epinefrina.
Osip, takođe, može da bude akutni ili hronični, a ako je blag od pomoći mogu biti kućni tretmani, poput onih za urtikariju. Ipak, svakako je važno razmotriti mogući uzrok, a Healthline navodi da mogu koristiti:
- kupka s koloidnom ovsenom kašom
- nanošenje lokalnih kortikosteroida na zahvaćeno područje
- uzimanje oralnih antihistaminika
- nanošenje lokalnih retinoida
- nanošenje aloe vere
- uzimanje oralnih lekova na recept ili injekcija
Kada se javili lekaru zbog koprivnjače ili osipa?
I koprivnjače i osipi mogu da budu posledice alergijske reakcije ili zdravstvenog stanja koje zahteva hitan medicinski tretman. Posetite lekara ako vaše stanje prati neki od sledećih simptoma:
- otežano disanje
- svrab ili osećaj stezanja u grlu
- jak bol na mestu osipa
- oticanje lica, kapaka, usana, grla ili ekstremiteta
- povišena temperatura
- vrtoglavica
- konfuzija
- slabost mišića ili iznenadni nedostatak koordinacije
- dijareja
- povraćanje
- osip s otvorenim ranama ili plikovima
- osip koji uključuje usta, oči ili genitalije
Baš kao i odrasli, odojčad i mala deca mogu dobiti koprivnjaču ili osip, što može bizi uzrokovano čak i nečim kao što je ugriz insekta ili izlaganje novoj hrani. Međutim, ako beba ima urtikariju ili osip, obavezno se javite pedijatru.
Ako imate dugotrajne promene koje nisu praćene ovim urgentnim simptoma, obratite se alergologu i dermatologu kako biste utvrdili uzrok i odredili dalji tok lečenja.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Travar tvrdi da je ovim alternativnim metodama pomogao ljudima da se reše mnogo problema