Kako se izboriti sa sezonskim alergijama - za neke je to večno pitanje.
Ljudi koji imaju problem sa alergijama najbolje znaju koliku muku one mogu da predstavljaju. Ne možete da izađete u prirodu i da se opustite, da leti nađete hlad ispod drveta, da prošetate kućnog ljubimca...
Ne smete baš bilo kada da otvorite prozor ni kod kuće. Peckanje, svrab i iritacija, blaža ili jača, u očima, nosu ili na koži su uvek tu.
Najbolji vid prevencija protiv sezonskih alergija je desenzibilizacija, o čemu smo već pisali ranije, ali uz to postoje i tri vrste klasičnih lekova koje imaju zadatak da se uhvate u koštac sa ovim dosadnim i zamornim problemom.
Kako za Glossy objašnjava dr sc. med. Zorica Plavšić, pulmolog i alergolog, svi lekovi koji se koriste za lečenje alergije bilo gde u Svetu dostupni su i u Srbiji.
- Kod korišćenja bilo koje vrste leka protiv alergije, neophodno je najpre ispitivanje na koji alergen je osoba alergična, kao i odlazak na redovne kontrole kod lekara specijaliste za alergiju. Od tri različite vrste lekova svaki deluje na svoj način, dok se za alergijske promene na koži koriste odgovarajuće kreme - objašnjava dr Plavšić i dodaje da su to sledeći:
- Antihistaminici - lekovi koji ublažavaju simptome tako što neutrališu histamin koji je odgovoran za pojhavu simproma (tablete, ampule). Mogu da se koriste i više meseci.
- Antileukotrijeni - lekovi koji deluju preventivno tako što neutrališu ili sprečavaju lučenje nekih supstanci odgovornih za nastanak alergije ( u tabletama). Koriste se najmanje tri meseca.
- Kortiko preparati u vidu tableta, ampula i injekcija ili sprejeva za nos ili inhalaciju. Tu i kapi za oči.