istina ili zabluda?

Stručnjak otkriva: Da li PLIVANJE odmah nakon OBROKA može dovesti do utapanja?

0

Često se tokom leta može čuti da uvek posle jela treba malo odmoriti, a ne odmah uskočiti u vodu. Sada stručnjak daje svoje mišljenje i evo šta on kaže

 

foto: Shutterstock / Olesya Kuprina
foto: Shutterstock / Olesya Kuprina

Tokom boravka na plaži često uzmemo nešto da grickamo, a i ručak na plaži nije uobičajena praksa.

 

U želji da što bolje iskoristimo taj odmor i uživanje na obali lepog plavog mora ljudima je potpuno u redu da ručaju ispod suncobrana, a ako je to neka brza hrana za poneti tim bolje.

 

 

Ipak, mnogo puta smo imali prilike da čujemo da nam roditelji ili zdravstveni radinici kažu da nije dobro ući u vodu odmah nakon obroka. 

 

Doktor Džim Kini, koji godinama radi u hitnoj pomoći u jednoj bolinici u Kaliforniji dao je odgovor na ovo pitanje, kao i još nekoliko korisnih saveta.

 

Ne postoje medicinski dokazi koji ukazuju na to da je neophodno da sačekate najmanje 30 minuta nakon jela, pre plivanja. Nije bilo slučajeva niti dokaza koji sugerišu da je jelo neposredno pre plivanja dovelo do toga da se neko udavi – rekao je Kini.

 

More, Leto, Horoskop, Plaža, Par, Ljubav
foto: Shutterstock

 

Prema njegovom mišljenju ovaj mit je nastao nekad davno kad ljudi nisu imali dovoljno znanja o tome kako zapravo funkcioniše ljudski organizam. Tada se smatralo da nakon jala manje kiseonika dotiče u ruke i noge u toku plivanja, jer je stomak prezauzet varenjem, pa bi to moglo da dovede do slabosti i davljenja.

 

Jedenje pre plivanja, međutim, može da bude opasno ako planirate da pređete veliku razdaljinu ili da plivate previše brzo. Lagano, rekreativno plivanje sa prijateljima nakon uživanja u hrani ne predstavlja nikakvu opasnost, ali ako ste planirali nešto napornije, bolje bi bilo da sačekate.

 

 

Jedenje velikog obroka, nakon koga sledi iscrpljujuće plivanje, može da dovede do mučnine ili povraćanja – objasnio je Kimi, koji savetuje da “olimpijsko” plivanje ipak malo odložite.

 

Ono što Kini preporučuje jeste da se unosi umerena količina namirinica, kao i da se tokom leta biraju one koje se lako vare i koje neće opteretiti vaš organizam. 

 

horoskop, more, zabava, leto, jul
foto: Shutterstock

 

Do 70 odsto smrtnih slučajeva povezanih sa rekreacijom u vodi među adolescentima i odraslima dogodilo se kada je bio uključen alkohol.

 

Stoga, ovo je definitivno namirnica koju ne treba da konzumirate dok ste na plaži ili na bazenu, koliko god da ste vešt plivač.

 

 

makonda-tracker