Nemir, briga, strah, strepnja jesu svakodnevne emocije. Svako od nas se osetio ovako kada se suočio sa problemom na poslu, kada je bilo potrebno doneti važnu ulogu ili pred polaganje važnog ispita... Međutim, kako ova stanja razlikovati od anksioznosti?
Anksiozni poremećaji su drugačiji od uobičajene zabrinutosti, jer vam oni onemogućavaju da se borite sa svakodnevnim teškoćama i problemima.
Anksioznost toliko može biti izražena da parališe i dovodi do situacije bespomoćnosti, tako da vam mogu opasti i kreativnost i produktivnost, kvalitet života i energija.
Simptomi koji prate ovaj poremećaj jesu: nesanica, zatim plitak i kratak, napetost, vlažni i utrnuli dlanovi i stopala, suva usta, preskakanje srca, napetost, mučnina itd.
Faktori koji izazivaju anksiozne poremećaje i dalje nisu jasno definisani, pa se smatra da oni predstavljaju kompleksane promene u mozgu. U vezi sa ovim, oni se mogu ispoljavati kroz:
Ispoljavaju se kroz osećaj krivice, nedostatak samopozdanja, prisilne misli koje vas osuđuju i žele da vas osramote i ismeju.
- Panični napadi:
Praćeni su znojenjem, bolom u grudima, gušenjem.
- Generalizovani anksiozni poremećaj
Tipična su zabrinutost i napetost koji nisu utemeljeni u realnosti
- Posebne fobije
Osobe koje imaju neke od specifičnih vrsta fobija, poput socijalne, mogu da izbegavaju skupove sa više ljudi, koncerte, vožnju gradskim prevozom i sl.