potreban je poseban oprez

ISPRAVKA: U ISLAMSKIM ZEMLJAMA NE LEČE MALIGNE BOLESTI ZA 3 DANA: Nema relevantnih dokaza koji podržavaju ovu teoriju!

0

Na Fejsbuk stranici Aleksandra Černigovskog pojavio se neobičan tekst o lečenju malignih bolesti u islamskim zemljama koji je podigao pravu buru na internetu

foto: Profimedia
foto: Profimedia

Naime, on na svojoj stranici navodi da "muslimaske zemlje ne smatraju kancer opasnom bolešću" i da ga navodno "lako leče kroz nekoliko dana najstrožijeg posta".

 

- Oni ovu bolest, koja je kod njih retka, čak i ne zovu "rak", već zver koja apsorbuje nekoliko puta više energije u svoje ćelije. Raste i raste (metastazira) i kada naraste dosta i čoveku ponestane energije, prelazi na sve ostale izvore u telu, što dovodi do fatalnog ishoda. Ali, kada se zveri uskrati hrana, ona brzo umire. Profesori s Univerziteta u Alžiru smatraju da kancer u bilo kojem stadijumu usled gladovanja umire u roku od 3 dana do mesec dana. Gladovanje u ovom smislu ne znači da da ne jedete ništa i da pijete samo čistu vodu - tvrdi on, a njegove reči brzinom svetlosti proširile su se internetom.

 

Međutim, ne postoje relevantni dokazi koji bi podržali ovakve "tvrdnje", niti je poznato na čemu se zaista takve tvrdnje zasnivaju.

 

Post je nedovoljno istražena metoda u lečenju malignih oboljenja, uprkos medijskoj popularizaciji uzdržavanja od hrane u zdravstvene svrhe. U članku objavljenom 16. januara 2019. godine u magazinu Nature, grupa onkologa osvrnula se na jednu od studija koja se bavi uticajem posta (gladovanja) na lečenje raka. Citirajući dosad rađene studije, autori članka o postu i onkologiji kažu da post ima potencijal za klinički razvoj, ali tek za pospešivanje postojećih tretmana za rak:

 

- Prihvatamo da post i restrikcije kalorija mogu predstavljati zanimljivu odskočnu dasku za razvijanje budućih strategija sa potencijalnim dobrobitima u lečenju raka. Ipak, želimo istaći da se klinička aplikacija posta i dijeta koje oponašaju post (...) treba uzimati uz poseban oprez, i da je medijsko oduševljenje ovim pristupom preterano i neopravdano - naveli su autori.

 

 

Druga opcija su "posni dani", odnosno unođenje maksimalno 500 kalorija na dan, ili potpuno izbacivanje doručka i ručka.


Navodno, kada se jede na prazan stomak, svako voće se u kontaktu sa želudačnom kiselinom alkalizuje. U suprotnom, ako se pomeša sa ostacima druge hrane, proizvode se gasovi, pa dolazi do nadutosti, bola, navodi se dalje u tekstu... Osim problema s varenjem, dr Šelton je smatrao i da voće na prazan stomak sprečava da kosa osedi i opada, a navodno nestaju i podočnjaci i problemi s nervima.

 

- Ako pravilno jedete voće, našli stetajnu lepote, dugovečnosti, zdravlja, energije, sreće i normalne težine - govorio je dr Šelton.

 

On ističe i sledeće savete: da se sok isključivo sveže isceđen, da se voće ne jede kuvano jer se tako uništavaju nutrijenti, da je konzumiranje samog voća mnogo korisnije nego ispijanje njegovog soka i da se telo detoksikuje i tri dana posti na voću.

 

Šta vi mislite o ovoj teoriji?

 

 

makonda-tracker