Na današnji dan, pre tačno 58 godina, svet je izgubio jednog od najkreativnijih umova 20. veka – Volta Diznija.
Njegovo ime i danas je sinonim za magiju animacije, ali i za čoveka čije su ambicije i ideje preoblikovale industriju zabave.
Od dečačkih snova o stvaranju crtanih filmova do osvajanja najprestižnijih priznanja, Voltova priča ispunjena je uspesima, tragedijama i misterijama koje traju do danas.
Skromni počeci i vrtoglav uspeh
Jedan od najpoznatijih pionira animacije i zabavne industrije rođen je 5. decembra 1901. godine u u Ilinoisu u Čikagu. Njegovo puno ime bilo je Volter Elijas Dizni.
Odrastao je u velikoj porodici na farmi u Mizuriju gde je razvio ljubav prema crtanju i pričanju priča. Njegovo detinjstvo bilo je obeleženo siromaštvom, ali i maštom koja će kasnije postati temelj njegove karijere.
Svoj umetnički put Dizni je započeo radeći kao komercijalni crtač. Sa svojim bratom Rojem osnovao je 1923. godine "Disney Brothers Studio" (kasnije Walt Disney Studios), gde su zajedno stvorili prve animirane filmove.
Njegov najpoznatiji lik Miki Maus debitovao je 1928. u kratkom animiranom filmu "Steamboat Willie", koji je bio jedan od prvih zvučnih crtanih filmova.
Tokom svoje karijere, Dizni je bio vizionar. Njegov prvi dugometražni animirani film, "Snežana i sedam patuljaka" (1937), bio je revolucionaran i otvorio je put animiranim filmovima kao što su "Pinokio" (1940), "Dambo" (1941) i "Bambi" (1942).
Njegova ambicija nije se zaustavila na filmovima – osnovao je čuveni Diznilend 1955. godine, prvi tematski park koji je postao simbol porodične zabave širom sveta.
Njegova karijera obiluje rekordima i prekretnicama. Bio je nominovan za Oskara čak 59 puta i osvojio 22 statue, više od bilo kog umetnika.
Upornost mu je donela slavu – kada su mu govorili da je ideja za film "Snežana i sedam patuljaka" glupost, nazvavši je "Diznijevom budalaštinom", nije odustao. Film je postao revolucionarni uspeh, zaradivši milione.
U Diznijevim delima često se oseća odsustvo majke, što su mediji povezivali s osećajem krivice zbog smrti njegove majke Flore.
Tragedija se dogodila nakon što je Volt, želeći da usreći roditelje, kupio kuću i poslao radnike da poprave grejanje. Sistem je procurio, a Flora je stradala od trovanja gasom. Ovo ga je duboko obeležilo, i o tome više nikada nije govorio.
Zaleđivanje posle smrti i poruka poslednjih reči
Preminuo 15. decembra 1966. godine od raka pluća, ostavivši iza sebe bogato nasleđe koje uključuje ne samo filmske klasike već i globalnu zabavnu imperiju.
Njegove poslednje reči ostale su neobjašnjive: pred smrt, na papiru je napisao ime mladog glumca Kurta Rasela. Šta je tačno mislio, nikada nije razjašnjeno, ni sam Rasel, tada tek dečiji glumac u Diznijevom studiju, nije imao odgovore.
Uprkos glasinama koje kruže decenijama, slavni animator nije kriogenski zamrznut nakon smrti 1966. godine.
Nakon što je preminuo posle borbe s rakom pluća, pojavio se mit o tome da ostaci Volta Diznija čekaju zamrznuti da nauka napreduje toliko da se on jednog dana oživi, ali sudeći po članovima njegove porodice to ne samo što nije istina već nema dokaza da je Dizni uopšte čuo za kriogensko zamrzavanje.
On je, zapravo, kremiran, a urna je položena u mauzoleju na groblju u Glendejlu, u Kaliforniji.
U čast njegovog imena, 1980. godine sovjetska astronomkinja nazvala je asteroid 4017 Dizneja.
Njegov omiljeni lik Šilja i dalje donosi osmeh ljudima širom sveta, dok Mikija Mausa, koji ga je proslavio, nikada nije sam crtao – glas mu je, međutim, davao dugi niz godina.
Diznijevo nasleđe je bezvremensko, baš kao i magija koju je stvorio.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Dizni u korak s vremenom