legenda

Nije se lažno stidela, bila je mnogo više od lepotice: Neobičan život slavne glumice koja je osvojila Holivud i – nauku

0

Pre tačno 110 godina, na svet je stigla jedna od najvažnijih žena u istoriji 20. veka, kako kada je reč o filmskoj umetnosti, tako i u nauci. Kako je glumica čije ste ime sigurno čuli bezbroj puta spojila ove dve ljubavi i šta je sve postigla? Možda ćete se iznenaditi...

Hedi Lamar u filmu 'Samson i Dalila' (1951)
Hedi Lamar u filmu "Samson i Dalila" (1951)foto: © Paramount Pictures / AFP / Profimedia

Na današnji dan, 9. novembra davne 1914, prve godine Prvog svetskog rata, u Beču je na svet došla Hedi Lamar, jedna od najpoznatijih glumica u istoriji svetske kinematografije.


Onima koji ne gledaju stare filmove verovatno je njeno ime poznato zbog filma"Maratonci trče počasni krug", u kom Đenka, lik Bore Todorovića, pušta insert iz njenog filma i kaže:


– E, vidiš, ova glumica je počela ovako. Gola u reci. Bez lažnog stida i srama, a sad je najpoznatija zvezda Holivuda – čuvena Hedi Lamar! Najbogatija glumica u svetu filmske umetnosti. Ima dve kuće s bazenima, ima pet automobila ručne izrade, a s dolarima i sa zlatom ne zna šta će. Ali nije se lažno stidela.

Sve je to istina kada je reč o Hedi Lamar, ali je samo mali i nevažan deo priče o slavnoj glumici.

 

Hedi Lamar 1940. godine
Hedi Lamar 1940. godinefoto: MGM / Christophel Collection / Profimedia

Filmska karijera Hedi Lamar


Rođena je 9. novembra 1914. u tadašnjoj Austrougarskoj, kao Hedviga Eva Marija Kajsler, inače jedino dete uspešnog direktora banke i pijanistkinje. Još od malih nogu je pokazivala da je privlači svet filma, a uskoro se pokazalo da ima i talenat, kao i lepotu kakva se očekivala od filmskih diva tog vremena.


Sa samo 12 godina je pobedila na takmičenju za mis u Beču, a u narednim je statirala u evropskim filmovima. Tako se pojavila u ostvarenjima "Novac na ulici" i "Oluja u čaši vode", da bi već 1932. godine dobila glavnu ulogu u komediji "Novac nije potreban", a sledeće u filmu "Ekstaza" češkog režisera Gustava Mahatija.

U međuvremenu se preselila u SAD i nastavila karijeru u Holivudu, gde smo je gledali u filmovima "Petrolej", "Zigfildova devojka", "Kvart Tortilja" i "Samson i Dalila"....

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hedy Lamarr (@hedy.lamarr_)


Kada je reč o stilu i njenoj lepoti, koja je većini prva asocijacija na Hedi Lamar, ona je bila nešto na šta glumica nije obraćala previše pažnje i, zapravo, nije je smatrala ključnom, nečim što je čini posebnom.


Svaka devojka može da bude glamurozna. Treba samo da stoji mirno i izgleda glupo — smatrala je jedna od najglamuroznijih tog vremena.

Genijalni um Hedi Lamar


Da li se trudila da izgleda glupo, ne znamo, ali je jasno da je Hedi Lamar bila sve – samo ne to. Pored njenog imena ćete danas pored reči "glumica" često videti i "izumiteljka" jer su iza lepe Bečlijke ostali brojni patenti.


U pauzama tokom snimanja i između velikih holivudskih projekata, Hedi je po čitavu noć ostajala budna kako bi se bavila interesantnim  eksperimentima. Kako je jednom prilikom objasnila, njeni izumi nisu bili nešto na čemu je ona tražila i zbog čega je dugo istraživala.


Ne radim na svojim idejama. One dolaze same od sebe – iskrena je bila Hedi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hedy Lamarr (@hedy.lamarr_)


Njenih dostignuća nije malo, a mnogi ne znaju da su mnogi uređaji koje koristimo danas na neki način ili u nekoj meri rođeni u blistavom umu slavne Hedi. Najvažniji od njenih izuma je komunikacioni sistem koji navodi projektile pod vodom uz pomoć radio-signala, a mnogi ističu da se na njega oslanjaju današnja Wi-Fi konekcija, kao i GPS i Blutut. Prema nekim izvorima, ona je navodno prve nacrte ove ideje videla u kancelariji Frica Mandla, svog prvog supruga, istaknutog austrijskog industrijalca. To, međutim, nikada nije potvrđeno.


Uz to je izmela fluorescentne ogrlice za kućne ljubimce, arome za hranu i sporogoreće štapine, a smatra se vrlo plodnom pronalazačicom.

 


Među retkima koji su u danima njene filmske karijere znali za Hedine izume bio je bogataš Hauards Hjuz, s kojim je glumica svojevremeno bila u vezi, a kasnije se pisalo da joj je on dao na raspolaganje svoje naučnike i inženjere kako bi realizovala svaku svoju ideju.


Doprinos koji je nauci pružila Hedi Lamar nagrađen je tek 1997. godine, kad joj je fondacija Electronic Frontier uručila nagradu, koju je Hedi prihvatila prilično skromno.

Nažalost, nikada nisam bila mudra. Zdravlje sam uzimala zdravo za gotovo. Ljubav sam zahtevala, možda previše i prečesto. A što se tiče novca, njegovu vrednost shvatila sam tek nakon što sam ostala bez njega – istakla je glumica.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hedy Lamarr (@hedy.lamarr_)


Privatni život Hedi Lamar


Kada je reč o ljubavima slavne glumice, njih je bilo mnogo, a udavala se i razvodila šest puta. Njeni muževi su bili:

  1. Fric Mandl,
  2. Džin Markej,
  3. Džon Loder,
  4. Tedi Staufer,
  5. V. Hauard Li i
  6. Luis Dž. Bojz.

U ljubavi nije imala sreće koliko u karijeri, a bila je majka troje dece, od kojih je jedno usvojila.


Umrla je na Floridi, 19. januara 2000, u 87. godini. Njen sin Entoni potom je doneo u Austriju urnu s pepelom Hedi Lamar i posuo ga iznad četinara Vinervaldske šume, kako je ona i želela.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Hedy Lamarr (@hedy.lamarr_)


Inače, 2005. godine je u svim zemljama nemačkog govornog područja ustanovljen je Dan pronalazača, koji se obeležava svakog 9. novembra, na rođendan jedne od najpoznatijih glumica i izumiteljki svih vremena.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Šta se dešavalo u Teslinoj laboratoriji?

 

makonda-tracker