Iznenadna smrt njegovog dede donela mu je breme koje će nositi narednih 6 decenija
Danas je on kralj, ali Čarls će uvek biti upamćen kao princ od Velsa sa najdužim stažem. Kao mali dečak dobio je titulu koja ga je obeležila za ceo život, a trenutke sa ceremonije pamtiće dok je živ.
Kralj Čarls je bio princ od Velsa duže od 64 godine. Upravo zbog toga ne čudi što je on tako blisko povezan sa kneževinom i što je ima tako veliko poštovanje prema Velsu i Velšanima.
Kako je objasnio u prošlosti, vest da će on biti princ od Velsa - ako ne i sama po sebi iznenađenje - stigla je na sasvim neočekivan način.
Devetogodišnjak je sa školskim drugovima gledao izveštavanje sa Igara imperije i Komonvelta 1958. koje su se održavale u Kardifu kada je čuo majčin glas kako odzvanja stadionom Principaliti.
— Nameravam da danas svog sina Čarlsa učinim princem od Velsa — rekla je kraljica Elizabeta.
Sećajući se ovog trenutka kralj Čarls je rekao:
— Na stadionu je pušten snimak poruke da ću postati princ od Velsa.
Svi ostali dečaci su se okrenuli i pogledali me, i sećam se da sam pomislio, 'Zašto sam, zaboga,ovde?'
Čarlsa je pokojna kraljica Elizabeta II predstavila kao princa od Velsa 1. jula 1969. na televizijskoj ceremoniji u zamku Kernarfon, u Gvinedu, u Severnom Velsu.
Dvadesetogodišnji princ nosio je uniformu kao glavni pukovnik Kraljevskog puka Velsa dok je klečao na postolju ispred svoje majke.
Usledila je vekovna ceremonija, na kojoj je državni sekretar Velsa čitao Patentna pisma na velškom, dok je kraljica Čarlsu dodelila pet obeležja: mač, krunu, prsten, zlatni štap i kraljevski plašt.
Princ je tada položio zakletvu:
— Ja, Čarls, princ od Velsa, postajem vaš gospodar života i tela i zemaljskog obožavanja i vere i istine daću vam da živite i umrete protiv svih vrsta ljudi.
Čarls je takođe održao govor na velškom i engleskom.
— Sa izvesnim osećajem ponosa i osećanja primio sam ove simbole funkcije, ovde u ovoj veličanstvenoj tvrđavi, gde niko nije mogao da ne bude uzbuđen svojom atmosferom istrošene veličine, niti gde sam ja mogao biti nesvestan duge istorije Velsa u njegovoj rešenosti da ostane individualan i da čuva svoje posebno nasleđe.
Nakon što je poljubio majku u obraz, princ je izveden na balkon Kraljičine kapije da pozdravi narod koji je čekao ispred zamka.
Više od 4.000 zvanica pozvano je na ceremoniju u zamku Kernarfon, a milioni njih su gledali na televiziji.
Procenjuje se da je 19 miliona ljudi bilo uključeno u prenos samo u Britaniji, a 500 miliona širom sveta.
Ako je ceremonija išla po planu, u jednom trenutku je došlo do nemilog događaja. Dvojica muškaraca, Alvin Džons (22) i Džordž Tejlor (37), pokušali su da podmetnu bombu u Abergeleu, dalje uz obalu, pre investiture.
Njihova meta bila je železnica koja je vodila princa na ceremoniju. Ali bomba je prerano eksplodirala ubivši obojicu muškaraca, koji su opisani kao članovi ekstremističke grupe Mudiad Amddiffin Cimru (Pokret za odbranu Velsa). Ovaj događaj bio je ogromna trauma za Čarlsa. Pamtio je taj trenutak tokom celog života.
Titula Princ od Velsa tradicionalno se dodeljuje muškom nasledniku engleskog ili britanskog monarha, pošto je Edvard I od Engleske dao titulu svom sinu Edvardu od Kernarfona 1284.
Poslednji prethodni nosilac titule nije bio kraljičin otac Džordž VI, već njegov stariji brat, koji je nakratko postao Edvard VIII pre nego što je abdicirao da bi se oženio razvedenom Amerikankom Volis Simpson.
Danas tu titulu nosi najstariji kraljev sin i naslednik Vilijam, princ od Velsa.
Bonus video:
Šta poznati misle o princu Hariju pogledajte u videu koji sledi: