nije uvek sve med i mleko

Svaka (buduća) mama treba ovo da vidi — i zna da NIJE JEDINA: Otvoreno iskustvo Ene Lune nakon što je rodila drugu bebu

1

Majčinstvo je najlepši, ali i najizazovniji trenutak u životu svake žene. Ono što nijedna mama ne treba da zaboravi jeste da, i u trenucima najveće sreće, sasvim je normalno imati raznih problema, koje treba rešavati uz pomoć naših bližnjih i doktora, a o svom periodu posle porođaja otvoreno je govorila i popularna Ena Luna

foto: Instagram
foto: Instagram

Popularna blogerka i influenserka Ena Čubrilo, mnogo poznatija kao Ena Luna, krajem septembra rodila je drugu ćerku, kojoj je dala ime Daša. Pored male Daše, Ena ima i stariju ćerkicu Nastju.

 

 

U svom vlogu je ovog puta Ena Luna govorila o svom iskustvu sa porođajem i danima koji su nakon njega usledili. Mada je sam carski rez protekao u najboljem redu, komplikacije su usledile dva dana nakon porođaja, a potom i postporođajna depresija.

 

 Imala sam dve kritične epizode, dva puta sam se zamalo onesvestila. Prvi put kada sam ustala, krenulo je da mi zuji u ušima. Sestra me je odmah vratila u krevet i rekla da je to znak da ću pasti u nesvest. Ohrabrilo me je to što sam se prvi dan nakon porođaja dobro osećala, ali prvo ustajanje nije prošlo onako kako sam zamišljala.

 

Drugi put se to desilo kada je bila proslava Dašinog rođenja. Kada sam se čula sa Nikolom i mamom, bila sam prilično euforična zbog proslave. Međutim, kada sam krenula do toaleta, shvatila sam da se ne osećam dobro. U tom momentu je naišao moj anesteziolog.

 

Videli su da sam loše, da mi je povišen pritisak. Dali su mi infuziju i neke lekove. Probudila sam se tek nakon 3-4 sata, kada je proslava već uveliko trajala. Porodica se jako zabrinula jer im se satima nisam javljala na telefon — ispričala je Ena Luna.

 

 

Tri dana posle porođaja, Ena i beba su napustile porodilište. Mada se osećala dobro kad je stigla kući, ubrzo su počeli problemi sa visokim pritiskom. Usledila je i borba za laktaciju, odnosno problemi sa dojenjem.

 

Ovog puta sam bila mnogo spremnija za dojenje. Imala sam veliku pomoć, edukovala se na tu temu, ali ni to mi nije pomoglo. Mislila sam da ću sa drugom bebom uspešnije i duže dojiti, ali to se nije desilo. Veoma sam teško to prihvatila i našla se u nekoj vrsti postporođajne depresije.

Usput je i dalje trajao moj problem sa visokim pritiskom. Jednu noć sam mislila da ću dobiti moždani udar. O ovome nikada nisam pričala na Instagramu. Cela leva strana mi se oduzela, oko mi je pulsiralo. Bila sam prestravljena zbog toga, grozno sam se osećala. Nisam mogla da žmurim, ni da spavam.

 

Patronažna sestra koja ju je ubrzo posetila, primetila je da je jako otekla i da nešto nije u redu. Jasni znaci su oticanje zglobova, pulsiranje, bol u glavi.

 

Kada mi je izmerila pritisak, bio je 160 i nešto sa 80 i nešto. Patronažna je rekla da odmah zovem doktora, da bih dobila terapiju. Nakon par dana sam se potpuno preporodila.

 

Nakon mesec i po dana, beba Daša je prešla na dohranu, što je Eni teško palo. Ipak, najvažnije joj je bilo da sačuva psihičko zdravlje, kako bi mogla na najbolji način da se posveti bebi.

 

Pošto je Daša malo napredovala, te nije prešla kilažu s porođaja, Eni su preporučili adaptiranu formulu, Daša je na prvoj kontroli jako malo napredovala, nije prešla čak ni kilažu sa porođaja. Odmah su joj prepopučili dodavanje adaptirane formule, što je rezultiralo odbijanjem sisanja.

 

Najbolji savet koji bih mogla da vam dam u vezi sa dojenjem jeste da slušate sebe i svoje instinkte. Saveti stručnjaka su velika pomoć, ali vaša odluka neka bude u skladu sa vašim osećajem.

 

Ovo je moje iskustvo, ne znači da će nekom drugom biti isto, ali želela sam to da podelim sa svima i možda pomognem nekoj mami koja trenutno prolazi kroz isti scenario — zaključila je Ena.

 

 

makonda-tracker