ljubavna priča koja je šokirala kraljevstvo

VEĆ UDATA, ZAVODLJIVA, OPASNA: Megan Markl nije prva glumica koja je zavela princa i uzdrmala kraljevsku porodicu

3

Da nije bilo ove burne ljubavne priče, kraljica Elizabeta II možda nikad ne bi sela na tron

foto: Profimedia
foto: Profimedia

U januaru 1936. godine, Edvard VIII, stariji sin pokojnog kralja Džordža V, proglašen je za kralja Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i svih dominiona britanskog Komonvelta i cara Indije. Nikada, doduše, nije bio krunisan — pre nego što je stigao do ceremonije krunisanja morao je da prepusti presto mlađem bratu.

 

Ono što u trenutku kada je Edvard postao kralj nije bilo poznato široj javnosti jeste da je on već dve godine bio u strastvenoj vezi s Volis Simpson, američkom državljankom i suprugom uglednog Britanca Ernesta Simpsona. Ernest je bio drugi suprug šarmantne Volis, koja se nekoliko godina ranije razvela od američkog pilota Vina Spensera.

 

1 / 7 Foto: KEYSTONE Pictures USA / Zuma Press / Profimedia

 

U desetom mesecu vladavine Edvarda VIII pojavile su se glasine da ne samo što kralj ima aferu sa Simpsonovom nego planira i da je oženi. Krajem oktobra, ona je podnela zahtev za razvod od Simpsona, što je podstaklo priče da je vrag odneo šalu i da u tračevima i te kako ima istine.

 

Ipak, u Britaniji je dugo sve ostajalo na glasinama. Dok je u Americi štampa naširoko izveštavala o ljubavnim i državničkim mukama kralja Edvarda, s druge strane Atlantskog okeana ona je ostala nema. Danas, međutim, znamo da je kralj trpeo ogroman pritisak iako nije morao svakog dana da se suočava s medijskim natpisima.

 

Premijeri dominiona usprotivili su se ovom braku jer su verovali da narod nikad neće prihvatiti ženu s dvojicom bivših muževa, posebno jer Anglikanska crkva zabranjuje preudaju kada je bivši suprug i dalje živ. Kralj Edvard imao je na umu i da bi premijer Ujedinjenog Kraljevstva Stenli Boldvin podneo ostavku u slučaju da do tog braka dođe, što bi dalje dovelo do pada vlade i novih izbora.

 

— ... Kraljica postaje kraljica države. Zbog toga pri izboru kraljice mora da se čuje i glas naroda —  napisao je Boldvin u pismu kralju Edvardu.

 

Protiv kršenja tradicije pobunili su se i aristokratija, ministri i, očekivano, kraljevska porodica. Štaviše, kraljevoj majci kraljici Meri rečeno je da Volis Simpson ima neku vrstu seksualne kontrole na Edvardom i da je znanja potrebna za tako nešto stekla u kineskom bordelu. Policijski detektivi koji su u to vreme pratili Simpsonovu izvestili su da se ona, paralelno s vezom s Edvardom, viđala s automehaničarom Gajem Trandlom. Supruga američkog ambasadora odbila je da večera u njenom društvu. Pojavile su se čak i glasine da je kraljeva ljubavnica nacistički agent.

 

Nastavak na sledećoj strani.

foto: Profimedia

Par se neprestano suočavao s neprijatnum optužbama, strogim pravilima, osudom, skandalima i nesnosnim političkim pritiscima.

 

Edvardu VIII ponuđene su tri moguće solucije za situaciju koja je dovela do neočekivane krize na Ostrvu. Premijer Boldvin predložio je:

 

  • da se Edvard i Volis venčaju i ona postane kraljica uprkos volji naroda i lidera
  • da stupe u morganatski brak, tj. da se venčaju, ali da Volis ne postane kraljica, već da dobije neku nižu titulu od titule svog supruga i
  • da kralj Edvard abdicira, kao i da deca koju bi eventualno dobio nemaju mogućnost da se nađu na prestolu.

 

Utom se uključila i britanska štampa, koja je konačno progovorila. Viša i srednja klasa bile su oštro protiv kraljevog braka s dvaput razvedenom Amerikankom, baš kao i vodeći dnevni listovi, dok su "Ekspres" i "Mejl" zagovarali morganatski brak.

 

foto: Profimedia

Kralj je doneo odluku. Svega 327 dana nakin što se našao na prestolu, Edvard VIII potpisao je abdikaciju. U svom zvaničnom obraćanju naciji putem radija BBC, 11. decembra, on je predstavljen kao Njegovo kraljevsko visočanstvo princ Edvard i istakao je da on ne može da radi svoj posao onako kako želi bez podrške žene koju voli. Dan kasnije, napustio je zemlju koju je mislio da će voditi do kraja života i otišao se u Austriju. Sve što mu je ostalo bila je titula vojvode od Vindzora. Sa svojom voljenom Volis živeo u Parizu, gradu koji mu je pružio luksuzan dom uz Bulonjsku šumu, gde je i preminuo 1972. godine, dok je Volis svet napustila 14 godina kasnije.

 

Titulu kralja Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i svih dominiona britanskog Komonvelta i cara Indije dobio je nakon Edvardove abdikacije njegov mlađi brat Džordž, kojeg će istorija upamtiti kao kralja Džordža VI i koji nikada nije ni sanjao da će se u 41. godini naći na čelu Imperije. Budući da on nije imao sinove, nasledila ga je starija ćerka Elizabeta, koja je danas svetski rekorder u trajanju vladavine, budući da je na tronu od februara 1952. godine. Međutim, iako do svoje desete godine — kada je njen otac postao kralj — nije ni pomišljala da bi jednog dana mogla da postane najmoćnija osoba na svetu, ona bi to svakako postala budući da njen stric Edvard nije imao priznate naslednike, iako se spekulisalo o brojnoj vanbračnoj deci.

 

 

makonda-tracker