Neki od antologijskih naslova iz njegove 50 godina duge filmske karijere su ‘Diplomac’, ‘Ponoćni kauboj’, ‘Mali veliki čovek’, ‘Kramer protiv Kramera’, ‘Kišni čovek’ i mnogi drugi, ali u Holivudu će u šali reći kako je Dastin poznatiji po hitovima koje nije snimio.
- U prošlosti, pre moje bizarne nesreće, često su mi davali otkaz. Bila je to invazija na jedinu stvar u životu u koju sam bio siguran. Bio sam loš učenik, nisam imao dobro detinjstvo, a gluma mi je bila sve... - objasnio je. Kada je napokon odlučio da prihvati novu ulogu, bila je to ona sporedna u filmu ‘Ponoćni kauboj’. Nikols i ostali savetovali su mu da to ne radi i to zato što će, ako sada odustane od glavnih uloga, ispasti da je ‘Diplomac’ bio tek puka slučajnost, odnosno slučajnost u njegovoj karijeri. Ali Hofman nije želeo da odustane i za svoj je nastup osvojio još jednu nominaciju za nagradu Oskar.
Iste se godine, 1969. godine, oženio se balerinom En Burn, ali detalji o njihovom braku i do danas su ostali nepoznanica. Usvojio je njenu ćerku iz prvog braka, Karinu, a u oktobru 1970. dobili su i zajedničko dete, ćerku Dženu.
Porodično gnezdo su svili u njujorškoj četvrti Grinič Vilidž i sledećih deset godina živeli bezbrižno. Dastin je zaradio još četiri nominacije za Oskar, a onda je napokon 1979. i osvojio svoj prvi zlatni kip. I to za briljantnu izvedbu u filmu ‘Kramer protiv Kramera’ u kojem mu je partnerka bila Meril Strip.
Hofman je igrao radoholičara Teda Kramera kojeg je ostavila supruga Džoana (Streep). Na brigu mu je ostavila sina Bilija. Ali nakon godinu i po dana vraća se po dete zbog čega bivši supružnici počinju sudsku bitku. Za ulogu je dobio same pohvale, a u to se vreme je počelo da se šuška kako to ne čudi jer je i sam proživljavao sličnu situaciju. Njegov brak se bližio kraju i par se razveo 1980. godine. Razlog kraha nije poznat jer Dastin na tu temu nije dao nijednu izjavu, a novinari su jedino uspeli da saznati da su deca pripala majci.
- Svaki je razvod trauma, a ja nisam izuzetak. Kad posečete prst, treba vremena da rana zaraste, a kad nekoga istrgnete iz života, rana je neuporedivo dublja. Zato je jako važno da u gnevu zbog neuspeha nekom izjavom ili gestom ne prekoračite granicu jer to stvara nenadoknadivu štetu - objasnio je.
Ali nije dugo samovao. U lnovembru iste godine oženio se preduzetnicom Lisom Gotsegen. Par se poznavao još iz detinjstva kada su živeli gotovo vrata do vrata. Njihove su majke bile prijateljice, ali kako je Lisa 15 godina mlađa od Dastina, kao deca nisu se družili. Godinama posle, nakon što je Dastin počeo da gradi glumačku karijeru, Lisi je umro deda i on je otišao na sahranu. Obnovili su kontakt i postali prijatelji, a nakon što se on razveo, i ljubavnici.Danas imaju četvoro dece: Džejkoba Edvarda rođenog 1981., Rebeku Lilian rođenu 1983., Makvela Džefrija rođenog 1984. i Aleksandru Lidiju rođenu 1987. godine, a zahvaljujući voljenoj Lisi lakše je prebrodio i smrt majke 1981. godine.
- Lisa i ja smo zajedno gotovo 40 godina, a ja još imam osećaj da naš brak traje tek nedelju dana. Može li čovek da poželi lepšu sudbinu? - jedna je od retkih Hofmanovih izjava na temu privatnog života. Tokom osamdesetih Dastin je snimio samo četiri filma, a za jedan od njih, ‘Kišnog čoveka’, dobio je drugi Oskar. Ulogu autističnog Rejmonda Babita mnogi smatraju njegovim najboljim ostvarenjem do danas. Uspešno se vratio i na pozorišne daske, i to ulogama u predstavama ‘Smrt trgovačkog putnika’ na Brodveju i ‘Mletački trgovac’ na londonskom Vest Endu. Ali nakon sudske tužbe koju je 1979. podignuo protiv producentskih kuća "First Artists" i "Warner Brothers" došao je na glas kao ‘težak’ glumac.
Dastin je potraživao čak 65 miliona dolara odštete jer su mu spomenuti filmski divovi oduzeli mogućnost kreativne kontrole nad filmovima ‘Zločin u krvi’ i ‘Agatha’.
- Mediji su lenji. Priča da sam težak postaje istinita ako neprestano o tome pišete. Postoji nekoliko reditelja s kojima sam imao razmirice, ali oni su u manjini. Neki od njih to su javno priznali. Ali nisam ja takav, ne radim to, mislim da je to nemoralno. Kukavički je prljavi veš prati u javnosti pa o tome neću ni da govorim u medijima. Postoje i reditelji s kojima sam se posvađao, a film je na kraju odlično ispao. Jedan od njih je Sidni Polak koji je radio ‘Tootsie’. Zapravo, Sidni nije bio otvoren za saradnju. Bio je odličan reditelj, bio je vatrogasac i to jedini koji zna da ugasi vatru. Šteta, jer postoje reditelji koji bi radije i da film propadne, nego da daju nekom drugom da im se petlja u posao, da podele zasluge s nekim. To je zanimljiv fenomen. A ima i reditelja koji su otvoreni za saradnju, poput Berija Levinsona - iskren je Hofman.
Kažu da sam težak glumac. To je ta reč. Ali objektivno živim u zajednici u kojoj postoje gore stvari od pukog neslaganja s rediteljem. Mislim, Džek Nikolson bacio je televizor na Romana Polanskog, Bil Marej je producenta bacio u vodu, a Džin Hekman je reditelja bacio s jedne strane sobe na drugu. I uvek sam se pitao zašto onda ja imam tu reputaciju - objasnio je Dastin.
Početkom devedesetih Dastin se nije proslavio odabirom uloga. Kritika mu je opet bila naklonjena tek 2002., kada smo ga gledali u hitu ‘Moonlight Mile’, zatim 2004. kada je snimio ‘San za životom’. Pet godina kasnije nominovan je za nagradu Zlatni globus za izvedbu u filmu ‘Last Chance Harvey’, a iste godine osvojio je nagradu Eni za najbolji glas u animiranom filmu. Reč je o liku Šife iz crtaća ‘Kung Fu Panda’. Mlađa publika ga pamti i po ulozi oca Bena Stilera iz filma ‘Upoznajte Fokerove’ koja je brzo došla na glas jedne od najpopularnijih novijih komedija. I ta mu je uloga donela nagradu MTV-ja koji ga je proglasio najboljim komičarem.
- Ljudi, nažalost, prekasno shvate koliko je važno smejati se. Kad ste mladi, to vam se čini normalnim, ali kako idu godine, otkrivate da je smeh osnovni začin života. On je jednako važan kao voda ili vazduh. Zato, smejte se dok god možete. To je najbolji dokaz da ste živi - poručio je glumački veteran koji je u međuvremenu dobio dvoje unučadi. Danas sa suprugom živi u Los Anđelesu, a poseduje i kuću u Londonu, gde često boravi. Iako je pre godinu dana ušao u devetu deceniju života, starenjem se nimalo ne zamara.
- Ne sviđa mi se što starim i sedamdesete su mi prošle prebrzo, ali zadovoljan sam što relativno dobro nosim godine. Istina, muškarci su izloženi manjem pritisku koji nosi starenje, ali kad bolje pogledam oko sebe svi smo, kad se uporedimo s Bredom Pitom, nalik glavicama luka - zaključio je.