Uoči predstavljanja naše zemlje na Evrosongu poznati kompozitor otvara vrata svog doma, u kojem je njegova supruga Tatjana sve opremila po feng-šui principima
Pre nego što je na Beoviziji odneo pobedu i sa svojom grupom Balkanika postao naš predstavnik na Evrosongu, poznati kompozitor Aleksandar Sanja Ilić osmislio je celu pesmu „Nova deca“ u studiju koji se nalazi u njegovom domu. Prostrani stan u Resavskoj ulici umetnik već dve godine deli s homeopatkinjom Tatjanom Karajanov, s kojom se venčao u oktobru 2016. godine. Otkako su zajedno, Sanjin stan pretrpeo je određene promene, za koje je uglavnom zaslužna Tatjana, koja je posegnula za pravilima feng-šuija.
Naš stan se nalazi u dvorišnoj zgradi i posebno mi se sviđa to što je u centru grada, a u okruženju ipak vlada tišina. U proleće se čuju ptičice, pojavi se koja maca pod prozorom. Dvorište sam sredio tako da su komšije bile u čudu. Postavio sam svetla, klupe i stolove, posadio cveće i odmah je delovalo drugačije," počinje kompozitor.
Tanja je inače Novosađanka, a ljubav prema Sanji učinila je da napusti svoj grad.
- Celog života sam govorila da nikad ne bih mogla da živim u Beogradu, ali desilo se i to. U ovom stanu ima najviše Sanjinih stvari, ali ja sam ih malo preuredila. Nameštaj je uglavnom od njegove majke i bake. Bilo mu je žao da se odvoji od tih komada, pa smo ih zadržali. Ipak, bilo je ovde mnogo raznih uspomena i predmeta o kojima smo jedan dan razgovarali i doneli odluku da se od dobrog dela oprostimo kako bismo normalno funkcionisali. Inače, komšiluk nam je fenomenalan, oko nas su uglavnom muzičari pa nam buka ne smeta - ističe Tanja, dok je Sanja, kad je reč o selidbama, doneo jasnu odluku.
Treba se nekad pomeriti u životu, probati i videti. Nekoliko puta je trebalo da se preselim u Rim, Pariz i Njujork, ali svaki put sam se vraćao kući jer sam uvek shvatao da je najbolje ako možeš ovde lepo da živiš i sebi priuštiš putovanja na sve te lepe destinacije - ističe Sanja, koji je u centar grada došao iz Višnjičke banje još dok je bio u braku s našom proslavljenom glumicom Zlatom Petković.
- Bilo je to krajem devedesetih kad nam je sin Andrej jednog dana rekao da ne želi više da živi u selu, i prebacio mi što ja u njegovim godinama nisam živeo na periferiji, već u srcu grada. Ubrzo smo se preselili u ovaj stan i shvatili da mu je ideja bila veoma dobra. Odavde je sve mnogo lakše. Ranije sam morao da dolazim u centar grada po pevače, dovodim ih u Višnjičku banju, a onda je sve posle postalo blizu - i restorani, banke, Sokoj... Sve je na dohvat ruke - priča Sanja.
Naslednik koga je dobio u prvom braku odselio se od roditelja još dok je Zlata bila živa.
Imao je 17 godina kad je otišao. Lepo smo se slagali, ali kao dete nemirnog duha jednog dana nam je rekao: „Ja bih otišao u naš drugi stan u Majke Jevrosime da učim.“ Zlata i ja smo bili presrećni roditelji. Dolazio je svaki dan kod nas na ručak i večeru, ali nikad više nije živeo s nama. Bio je potpuno sam, baš kao i dan-danas. Na neki način nas je prešao, ali smo posle shvatili da je to bilo pametno. Ulagali smo u njega i vodili računa pribojavajući se da će se i njemu, kao i nekoj drugoj beogradskoj deci koja imaju sve, desiti da ništa u životu ne uradi. Ali eto, uspeo je," ponosan je kompozitor.
Inače, Sanja i Tanja u svom životnom prostoru, u kojem imaju najviše uspomena s Kostarike, i stvaraju.
- Studio mi je omiljeni deo stana. Imam i svoj kutak za učenje, čitanje i meditaciju. Zbog brojnih obaveza sprečena sam da redovno ulazim u kuhinju iako volim da kuvam, smišljam recepte i pravim zdrave napitke. Uglavnom se hranimo po restoranima, ali vodimo računa da unosimo dovoljno vitamina i minerala u organizam - dodaje Tanja, trenutno posvećena i studijama psihologije, dok se Sanja sa osmehom vraća u razgovor.
- Neviđeni sam talenat za kuvanje, kad god napravim kajganu, uvek je različita, ali ukusna. Umeće je samo od jaja i nekih sitnih tajni napraviti svaki put drugačiju. Žao mi je što ne mogu da se ozbiljnije bavim kulinarstvom, jer sam kreativan za šporetom - otkriva Sanja, koji ipak svoju kreativnost više usmerava ka notama. Trenutno je usredsređen na predstavljanje Srbije na Evrosongu.
Kad je Sanja počeo da komponuje melodiju, stalno sam ubacivala i dodavala nešto pa smo na kraju shvatili da to mora biti zajedničko delo. I dobili smo melodiju, a onda smo se pitali kako da tekst bude primamljiv i za našu Beoviziju, a i za Evroviziju. Jer, jedna je kultura kod nas, a druga u ostatku Evrope. Došla sam na ideju da bi tekst trebalo da bude vezan za novo doba jer su u Evropi svi okrenuti zdravom načinu života, osvešćuju se, leče, čitaju. Tamo se mnogo vodi računa o novim naraštajima, pa sam smislila da se obratimo tim malim ljudima i tinejdžerima koji sede kod kuće i gledaju Evroviziju. Oni su puni raznih darova koje neko treba da otključa i pokaže, da ih motiviše," zaključuje Tanja.