neprijatelj broj jedan

Jedna greška i teško da ćete je se više rešiti: Kako sprečiti stvaranje buđi i vlage u kući tokom zimskih meseci?

Šta je to što nikako ne treba da radite kad dođu hladniji dani?

GREŠKA ZBOG KOJE NASTAJE BUĐ U KUĆI foto: Shutterstock / Andrey_Popov

Hladniji dani navode nas da zatvaramo prozore i sve manje provetravamo prostorije u kojima boravimo gotovo preko celog dana. To je dobar način da se u prostoru sačuva toplota, ali ono što je loše jeste činjenica da je takav prostor podložan stvaranju buđi i vlage.

 

Kad se jednom useli u naš dom vrlo je teško rešiti je se. Tada nije dovoljno oprati zidove, već se najčešće mora unajmiti stručno lice koje će da odradi ceo proces, od strugranja zida do nanošenja odgovarajućih premaza, pa čak ni to nije garancija da se buđ i vlaga neće vratiti.

 

Stručnjaci iz renomirane britanske firme „Peter Cox“, specijalizovane za probleme vlage i plesni, upozoravaju na rizike ovakvog ponašanja.

- Između nastojanja da se uštedi energija smanjivanjem ventilacije i porasta problema s buđi postoji direktna veza. Buđ nije samo estetski problem, već može negativno uticati i na zdravlje, kako ljudi, tako i životinja koji borave u tim prostorima - objasnio je Nikolas Donithorn, šef tehničkih usluga u firmi Peter Coks.

 

Provetravanje prostorija je jako važno naročito nakon aktivnosti kao što su sušenje veša, kuvanje, peglanje i tome slično. Takođe, u kupatilu obavezno posle tuširanja treba otvoriti prozore. 

 

BUĐ SE ČESTO STVARA AKO SE PROSTORIJA NE LUFTIRA DOVOLJNOfoto: Shutterstock / New Africa

Ako taj vlažan vazduh ostane u prostoriji vlaga će se zadržati najvervoatnije u ćoškovima, gde će se brzo pojaviti spore buđi. Potom će se razmnožavati, a onda i putem vazduha stići do vaših disajnih puteva. 

 

Na duže staze boravak u prostorijama u kojima ima buđi dovodi do brojnih zdravstvenih problema, a najčešći su oni sa plućima i kožom.

 

Bonus video:

Porodica koja živi u jako teškim uslovima