oprez

Često baš njom počinjemo dan – i razaramo zdravlje: Ova namirnica ni slučajno NE SME DA SE JEDE NA PRAZAN STOMAK

Nutricionista upozorava da ovaj sastojak, koji je deo mnogih jela koja se tipično služe za doručak, ne bi trebalo jesti uopšte, a kamoli tako rano

šećer iz voća (fruktoza) ipak je šećer i, samim tim, nije dobro rešenje za doručakfoto: Dean Drobot/Shutterstock

Kada nešto jedemo može biti važno koliko i sama činjenica šta jedemo, a ako se izbor ne baš zdrave hrane poklopi s najgorim mogućim periodom za unos takvih namirnica – organizam nam neće biti zahvalan.


Postoje namirnice koje bi trebalo izbagavati i generalno, ali posebno izjutra i na prazan stomak jer mogu negativno da utiču na opšte zdravlje i pokvare vam plan da smršate, ako to pokušavate.


Jedna grupa hrane prednjači u tome, kažu stručnjaci.


Dr Rupali Data, klinička nutricionistkinja s višedecenijskim iskustvom, naglašava da šećer – da, čak i frukoza u voću – može da dovede do preopterećenja jetre ako se jede na prazan želudac.

 

Hrana koja sadrži šećer dovodi do naglog skoka glukoze u krvi, koja normalno raste posle obroka šta god da pojedete. Ukoliko dan započnete nečim što ima šećer, time povećavate rizik za razvoj dijabetesa tipa 2, a telu ne pružate ni dovoljno vlakana i proteina.

 

Palačinke su popularan izbor za doručak, ali nisu dobra ideja ako pazite na šećer u krvifoto: Jacek Chabraszewski, Shutterstock

To važi za sve što sadrži šećer: zaslađene žitarice, gotove ovsene kaše iz kesice, obične palačinke i druga peciva, posebno ona sa slatkim punjenjem, sve što verujete da je zdravo jer ima voće... pa čak i smutiji!


– Iako većina veruje da je zdravo da popiju čašu voćnog soka na početku dana, to možda nije slučaj. Dr Rupali predlaže da ne počnete dan na taj način jer ćete opteretiti pankreas dok se organizam još budi posle više sati odmora – piše NDTV Food.

 

Nakon što doručkujete nešto što sadrži šećer, vaš nivo glukoze u krv naglo raste, a skok pokreće oslobađanje insulina, koji prenosi glukozu iz krvi u ćelije.

 

Taj vrlo visok nivo šećera u krvi može da potraje od sat do dva, a štetan je za ćelije jer oštećuje krvne sudove koji snabdevaju vitalne organe. To dalje povećava rizik od mnogih komplikacija, ukljujući bolesti srca, moždani udar, bolesti bubrega, probleme s vidom, nervima...

 

Ako jedete musli, pažljivo čitajte sastav: previše šećera nije dobar izbor na prazan želudacfoto: Alliance Images/Shutterstock

Istraživanje objavljeno 2016. godine u medicinskom časopisu Nutrients pokazalo je da je prekomeran unos šećera povezan s više zdravstvenih problema, uključujući gojaznost, bolesti srca, dijabetes i bolest masne jetre.

 

Uz to, prekomerna potrošnja ugljenih hidrata, bez balansiranja sa proteinima i zdravim mastima, može da oteža kontrolu šećera u krvi kod ljudi koji već imaju predijabetes ili dijabetes.


Šta jesti na prazan stomak?


Stručnjaci savetuju da se prvi obrok u toku dana sastoji od namirnica koja obiluju korisnim hranljivim materijama, koje neće dovesti do naglog skoka šećera u krvi i pružaju telu energiju.

 

Jaja su prava riznica proteina i dobar izbor za doručak foto: iva/Shutterstock

To mogu biti visokoproteinske opcije za doručak poput jaja na sve načine ili varijante sa zdravim mastima kao što su avokado, ovsena kaša (koju ćete sami napraviti) ili peciva od celog zrna žitarica.

 

BONUS VIDEO

Prvi pogrešan korak koji bebu navikava na šećer