Ukoliko kuvate ručak svaki dan sigurno vam se nekada dogodilo da ste za tren izašli ih kuhinje i za to vreme ručak je zagoreo
To nije razlog za brigu. Dešava se svakom, pa nije čudno što se to nekada desi i vama.
Ponekad je za to što jelo zagori kriva nekvalitetna šerpa, nekada to što jelo kuvate na veoma visokoj temperaturi, a nekada jednostavno naša nemarnost i prosto - manjak tečnosti u posudi za kuvanje.
I kao što naši stari kažu, džabe je plakati nad prostutim mlekom... Ne nervirajte se već sledite ove savete i niko neće primetiti da vam je jelo malo "uhvatilo".
Zamenite šerpu
Ukoliko osetite da vam je jelo zagorelo, brzo ga preručite u drugu posudu za kuvanje. Time ćete sprečiti da miris zagorele hrane pređe i na svu ostalu hranu u šerpi.
Odstranite zagorele delove
Ako vam je na primer zagorelo parče mesa, taj deo namirnice jednostavno isecite nožem. Ostatak stavite u drugu posudu i nastavite kuvanje na laganoj vatri. Isto važi i za povrće.
Dodajte u šerpu nekoliko oljuštenih krompira
Krompir je namirnica koja upija mirise i ukuse. Tako da ako vam je jelo malo zagorelo krompir može da učini da neprijatan miris potpuno nestane. Nakon što završite kuvanje krompir bacite.
Dodajte nešto kiselo u jelo
Ukoliko hoćete da ubijete zagoreli miris ubacite u jelo kaščicu soka od limuna, sirćeta, belog vina, crnog vina ili paradajza. Trebalo bi da donekle ubiju miris i vrate vašem jelu normalan ukus.
Pavlaka, krem sir
Takođe, osim ovih gore navedenih sastojaka, zagorelo jelo mogu da ublaže i pavlaka, kiselo mleko ili krem sir.
Dodajte slatkaste umake
Kod zagorele hrane može da pomogne i neki od umaka koji imaju slatkasti ukus. Pokušajte sa umakom od paradajza, brusnice, paprike... Možda pomogne.